Pawilon Wyspiańskiego skryty za siatką. „Misterna konstrukcja” do remontu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pawilon Wyspiańskiego do remontu. Ze względu na powstałe przez kilkanaście lat uszkodzenia, obiekt musi przejść remont.

Elewacja obiektu to misterna, oryginalna konstrukcja o skomplikowanej technologii montażu, która jest rzadko spotykana w Polsce. Składa się na nią 4388 ruchomych elementów ceramicznych, z których każdy podtrzymywany jest pierścieniami. Ich łączna liczba to 13 164.

KBF, które jest dzierżawcą Pawilonu Wyspiańskiego, po ekspertyzie technicznej podjęło decyzję o remoncie z uwagi na zły stan zewnętrznej elewacji budynku. Prace obejmą również elewację wewnętrzną.

„Nie chodzi o złe użytkowanie”

– Uszkodzenia powstawały sukcesywnie przez ostatnich 14 lat i nie wynikają ze złego użytkowania obiektu lub niedbałości dzierżawcy. Po najnowszym badaniu stanu elewacji zewnętrznej budynku zostały rozpoczęte prace mające na celu usunięcie elementów wadliwych oraz zabezpieczono elewację siatką. Nie stanowi ona stałego elementu elewacji i jest zastosowana jedynie do czasu rozpoczęcia właściwego remontu elewacji zewnętrznej – mówi Michał Zalewski, rzecznik KBF.

Zalewski tłumaczy, że przeglądy, kontrole,  serwisy, jak i naprawy uszkodzeń były dokonywane regularnie.

– Wymieniane były uszkodzone elementy, w szczególności płyt okładziny wewnętrznej, które wykonane są już w nowej, bezpieczniejszej technologii - z zatopioną w nich siatką z włókna szklanego – zaznacza rzecznik KBF.

Lista prac

Po najnowszym badaniu stanu elewacji zewnętrznej budynku rozpoczęły się prace związane z usunięciem wadliwych elementów. Elewację zabezpieczono siatką.

– Nie stanowi ona stałego elementu elewacji i jest zastosowana jedynie do czasu rozpoczęcia właściwego remontu elewacji zewnętrznej – zaznacza Zalewski.

Według planów, prace mają zakończyć się około połowy listopada. W ich skład wejdą remont płyt wieloformatowych w holu głównym, odświeżenie okładzin schodów zewnętrznych, demontaż okładzin cokolików maskujących oraz mocowania naciągów, remont płyt wielkoformatowych elewacji zewnętrznej oraz remont ceramicznej, ażurowej części elewacji zewnętrznej, jak i wymiana oświetlenia witraży w holu głównym.

Prace pochłoną 1 096 743,84 zł. Ich wykonawcą będzie Firma Budowlana J. Kasperczak Spółka Jawna.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus