Pierwsze hulajnogi sprzątnięte z ulic

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek inspektorzy Zarządu Dróg Miasta Krakowa wyjechali na ulice, by skontrolować pozostawiane w różnych miejscach hulajnogi elektryczne. Na początek trzy z nich zostały usunięte z drogi, ale kontrole mają być kontynuowane.

O tym, że uruchomione niedawno wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych sprawiają sporo problemu urzędnikom, pisaliśmy na początku maja. Na razie można skorzystać z usług dwóch firm, trzecia dopiero zapowiedziała start w Krakowie.

Gdzie popadnie

Podobnie jak w innych miastach, również u nas pojawił się problem hulajnóg pozostawionych byle gdzie. Użytkownicy pozostawiają je na środku chodnika, w przejściach, przy przystankach i na terenie Parku Kulturowego w ścisłym centrum.

Urzędnicy zapowiadali wcześniej, że będą usuwać hulajnogi z terenu Parku Kulturowego. – Na obszarze Parku Kulturowego nie można prowadzić takiej usługi. Można przejeżdżać, ale nie można pozostawić urządzenia w celu wynajmu przez kogoś innego – twierdził w rozmowie z nami Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego.

Bezpieczeństwo

Na razie urzędnicy nie wracają do tego tematu, ale ostrzegają, że pojazdy będą zabierane z tych miejsc, gdzie zagrażają bezpieczeństwu.

– Spotkaliśmy się z operatorem i ustaliliśmy, że wspólnie będziemy edukować użytkowników. Stąd też opublikowany przez nas niedawno filmik – mówi nam Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. – Ale jednocześnie jasno daliśmy do zrozumienia, że wszystkie hulajnogi, które będą zaparkowane w sposób zagrażający bezpieczeństwu, będą usuwane. Pierwsze objazdy pojechały w teren – dodaje.

Inspektorzy ZDMK usunęli w poniedziałek pierwsze trzy hulajnogi. – Usunęliśmy trzy i będziemy usuwać dalej. Równocześnie promujemy dobre zachowania – stwierdza przedstawiciel jednostki.

comments powered by Disqus