Pieskie życie psich wybiegów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Czworonogi to dla swoich właścicieli członkowie rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy dla nich tego, co najlepsze.

Psie wybiegi to miejsca, gdzie kagańce i smycze znikają z pola widzenia, a psy cieszą się wolnością. Jednak w Krakowie wciąż jest ich za mało.

Obecnie w krakowskich parkach i zieleńcach jest tylko sześć takich miejsc. Z własnych wybiegów cieszą się Bronowice, Czyżyny, Nowa Huta, Podgórze Duchackie oraz Prądnik Biały. W Krakowie widoczne jest zainteresowanie tego typu obiektami, co potwierdzają rokrocznie pojawiające się w Budżecie Obywatelskim gotowe projekty na psie wybiegi.

Kilka już jest

Chociaż dotychczas w Krakowie powstało sześć wybiegów, z czego aż trzy w Dzielnicy IV Czyżyny, zapotrzebowanie na nie jest coraz większe. W Krakowie jest wiele czworonogich pupilów, z którymi właściciele nie mają gdzie wyjść, aby odpocząć. Spośród krakowskich parków tylko w jednym powstał psi wybieg, w Parku Krowoderskim.

W Bronowicach są dwie przestrzenie wydzielone dla szczekających przyjaciół. Przy ul. Balickiej i ul. Zarzecze. Nowa Huta podobnie jak wcześniejsza dzielnica posiada dwa wybiegi, z czego jeden współdzieli z Czyżynami.

Niestety temat psich wybiegów to temat niezwykle złożony i kosztowny. Według danych Zarządu Zieleni Miejskiej średni koszt wybudowania jednego wybiegu, tak by miał odpowiednią powierzchnię i był dobrze wyposażony, to koszt minimum 280 tys. zł.

To nie taki proste

Okazuje się, że kwestia wybudowania nowego wybiegu dla psów nie jest wcale taka prosta. Jak tłumaczy Aleksandra Mikolaszek z ZZM, pomysły powstania wybiegów pojawiające się w kolejnych edycjach BO nie były realizowane ze względu na przegraną w głosowaniu lub brak możliwości uzgodnienia dogodnej dla większości lokalizacji.

– W ostatnim czasie taki projekt został zgłoszony w ramach Inicjatywy Lokalnej w Dzielnicy XVI Bieńczyce, która wybiegu nie ma – wyjaśnia Mikolaszek. – Niestety ze względu na opór mieszkańców co do lokalizacji, projekt nie otrzymał pozytywnej opinii Rady Dzielnicy i nie uzyskał wystarczającej ilości punktów. Rada podjęła jednocześnie uchwałę o konieczności przeprowadzenia konsultacji w sprawie wybiegów – dodaje.

Ludzie są często podzieleni. – Niestety psie wybiegi mają zagorzałych zwolenników i przeciwników. Bardzo często ustalenie lokalizacji i pogodzenie interesu obu stron jest bardzo trudne – tłumaczy Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Dwa kolejne

Zarząd Zieleni Miejskiej na ten moment planuje stworzenie jeszcze dwóch psich terytoriów. Pierwszy ma zostać zlokalizowany w Parku Tysiąclecia w Mistrzejowicach, a drugi w Zwierzyńcu przy ul. Rybnej. Dla obu dzielnic będą to pierwsze tego typu inwestycje.

Na psie wybiegi czeka jeszcze Prądnik Czerwony, Bieżanów-Prokocim, Swoszowice, Dębniki i Podgórze przy ul. Rzemieślniczej. Czyżynom również zależy na jeszcze jednym obiekcie, który byłby zlokalizowany przy ul. bp. Tomickiego.

– Możliwość stworzenia psiego wybiegu przez ZZM to konieczność utworzenia takiego zadania i zarezerwowanie środków w budżecie na ten cel bądź jego realizację w ramach BO czy Inicjatywy Lokalnej – komentuje Mikolaszek. – W przypadku dwóch ostatnich zależy to od pomysłów, czyli wniosków złożonych przez mieszkańców – podsumowuje.

Czy powinny powstawać nowe psie wybiegi?

  • 93,7%
  • 6,3%
  • 0%
Pokaż wyniki
comments powered by Disqus