PKP PLK remontują linię w kierunku Warszawy

fot. PKP PLK

Wygodny peron w Zastowie, nowa sieć trakcyjna, wyremontowane tory i wiadukty – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace na małopolskim odcinku linii nr 8, łączącej Kraków ze stolicą.

Prace prowadzone są pomiędzy Tunelem a krakowskimi Batowicami. To kluczowy odcinek tej trasy – w ciągu doby jest na nim ponad 130 pociągów. W zeszłym roku naprawiono prawie 18 km torów, wzmocniono nasypy i usunięto ograniczenia prędkości. Pomiędzy Zastowem a Niedźwiedziem wywieszono nową sieć trakcyjną.

W tym roku prace na tym szlaku będą kontynuowane. Pomiędzy Tunelem a Zastowem wyremontowanych zostanie pięć obiektów inżynieryjnych, wiaduktów i przepustów. Nocami na 45-kilometrowym odcinku linii kolejowej Tunel – Kraków Batowice kolejarze prowadzić będą prace torowe. PLK planują również wymienić sieć trakcyjną pomiędzy Tunelem a Miechowem. Nowa sieć trakcyjna jest mniej awaryjna, co wpływa na sprawniejsze podróże. Ograniczone zostanie też ryzyko kradzieży, gdyż zainstalowane będą kompozytowe elementy, których nie można sprzedać w skupach złomu.

Krok do przodu w Zastowie

Największe zmiany czekają podróżnych w podkrakowskim Zastowie. Stacja kolejowa zostanie przebudowana. Pojawi się nowy peron o długości 200 metrów, na którym zatrzymywać się będą pociągi aglomeracyjne. Peron będzie wyższy, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Wyposażony zostanie w nowe oświetlenie, wiaty, ławki i system informacji pasażerskiej. Dzięki budowie chodników pasażerom będzie łatwiej dotrzeć na przystanek.

W przyszłym roku drugi peron

Z nowego peronu mieszkańcy Zastowa będą mogli korzystać pod koniec roku. Oddanie go do użytku pozwoli rozpocząć drugi etap modernizacji stacji. W 2020 roku PLK zbudują kolejny nowy peron, który zastąpi ziemną konstrukcję wykorzystywaną do tej pory. Na miejscu pojawi się też kładka, która ułatwi komunikację pomiędzy peronami. Dzięki windom bez problemu skorzystają z niej osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. W kolejnych latach PLK planują również przeprowadzenie podobnych prac na innych przystankach zlokalizowanych pomiędzy Tunelem a Batowicami.

Ze zmodernizowanej infrastruktury mogą korzystać pasażerowie podróżujący w kierunku Miechowa, Kielc, Warszawy i Trójmiasta.

Wszystkie zaplanowane na ten rok prace zakończą się w grudniu. Ich wartość to w sumie ok. 15 mln zł. PLK są w trakcie wyłaniania wykonawców na poszczególne zadania.

comments powered by Disqus