Planujesz wakacje z psem? Zobacz, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie

Wakacje tuż-tuż. Z pewnością wielu z Was planuje wyjazdy z czworonożnymi podopiecznymi. Jeśli wyjeżdżacie na urlop razem ze swoim psem, zadbajcie o jego (i Wasze) bezpieczeństwo i komfort w podróży. Podpowiadamy, jak bezpiecznie przewieźć psa w samochodzie oraz jak przygotować go do takiej podróży!

Co na temat przewożenia psa w samochodzie mówią przepisy

Przepisy ruchu drogowego nie określają jednoznacznie, jak należy przewozić psa, nie precyzują zasad związanych z transportem. W kodeksie drogowym znajdziemy zapis mówiący, że zwierzę:

- powinno być ulokowane w miejscu nieutrudniającym prowadzenia pojazdu
- nie powinno ograniczać widoczności kierowcy
- powinno być zabezpieczone przed zmianą położenie

Te niesprecyzowane przepisy nie dają nam jednak możliwości dowolnej ich interpretacji. Trzeba zachować zdrowy rozsądek mając na uwadze bezpieczeństwo samego zwierzaka, jak i innych pasażerów. Niedopuszczalne jest przewożenie psa na kolanach, czy pozwolenie mu na luźne chodzenie po samochodzie. Za niedopilnowanie tego, kierujący może otrzymać pouczenie, mandat a nawet karę pozbawienia wolności do dwóch lat w przypadku celowego narażenia zwierzęcia na niebezpieczeństwo.

Czym grozi nieprawidłowe przewożenie psa w samochodzie

Pies, który może w nieograniczony sposób przemieszczać się po samochodzie w trakcie jazdy, siedzący na kolanach lub nieprzypięty na tylnej kanapie, może być jak bomba. Każde zwierze w pojeździe może zachować się nieprzewidywalnie, nawet jeśli jest ułożone w wygodnej i bezpiecznej (naszym zdaniem) pozycji. W razie stłuczki lub zderzenia z innym samochodem, ciało porusza się z taką samą prędkością z jaką jechał samochód zanim zaczął zwalniać. Oznacza to pies, który nie będzie przypięty pasami lub zamknięty w odpowiedniej klatce będzie leciał, dopóki nie natrafi na przeszkodę. Może to się zakończyć nie tylko śmiercią zwierzaka, ale dodatkowo stwarza zagrożenie dla kierowcy i innych pasażerów pojazdu.

Jak przewozić psa w samochodzie

Na rynku dostępny jest duży wybór różnych akcesoriów do transportu psa. Dobierz je odpowiednio uwzględniając rozmiary swojego pupila.

- transporter do przewożenia psa - jego konstrukcja uniemożliwia przemieszczanie się psa. Jest obudowany, a z jednej strony posiada drzwiczki / kratkę. Transporter trzeba dobrać odpowiednio do wielkości psa (nie może on być za mały). Najlepiej sprawdza się w przypadku mniejszych zwierząt. Powinien być unieruchomiony - można go przypiąć za pomocą pasów. Aby pies czuł się bardziej komfortowo, do środka możesz mu włożyć ulubiony kocyk, poduszkę lub zabawkę

- klatka dla psa - dedykowana zwierzętom o większych rozmiarach. Klatki są zbudowane z aluminiowych krat z zabudowaną podłogą. Klatki są większe od transporterów, więc należy je przewozić na tylnej kanapie samochodu (zabezpieczone pasami) lub w bagażniku. Pamiętaj jednak, że nie każdy bagażnik samochodowy nadaje się do umieszczenia w nim klatki z psem. Odpowiednie do tego celu są samochody typu kombi, z dużymi bagażnikami. Sedany czy hatchbacki mają zbyt małą przestrzeń i mogą utrudniać swobodne oddychanie psu.

- maty do samochodu - możemy wyróżnić maty do bagażnika, które najczęściej są antypoślizgowe ( w trakcie skręcania lub hamowania ważne jest, by pies się nie przemieszczał). Maty te można dodatkowo chronią wnętrze bagażnika przed sierścią. Drugi rodzaj mat dla psa, to maty na tylną kanapę samochodu. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają właściciele dużych psów. Matę należy przymocować do zagłówków, a pies ma do dyspozycji całe tylne siedzenie. Trzeba go również przypiąć pasami by nie poleciał do przodu w razie nagłego hamowania. Jest to rozwiązanie dobre dla psów, które spokojnie leżą w trakcie podróży. Można również zastosować maty chłodzące - świetnie zdają egzamin w trakcie upałów, wkłada się je do klatki, transportera lub na tylne siedzenie.

- szelki, pasy do samochodu - dla psów które podróżują na tylnym siedzeniu. Pasy wpina się do zapięcia pasów bezpieczeństwa.

- kratki do bagażnika -  oddzielają powierzchnię bagażową od wnętrza samochodu. Jeśli Twój pies jest duży i nie lubi siedzieć bezczynnie, to takie rozwiązanie będzie idealne. Dodatkowo w bagażniku możesz położyć psu matę antypoślizgową lub chłodzącą.

Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem

Do podróży samochodowych psa najlepiej przyzwyczajać od najmłodszych lat. Pies powinien poznać zapach, nauczyć się wskakiwać do samochodu i wychodzić z niego. Z klatką lub transporterem, jeśli wybieramy je do przewożenia pupila, powinien oswoić się jeszcze zanim wsiądzie do auta. Warto ułożyć w nim kocyk lub ulubioną zabawkę, te dwa akcesoria można położyć także na tylnej kanapie, jeśli tam będziemy przypinać pupila. Przed rozpoczęciem podróży, możemy kilkukrotnie wsiadać z psem do samochodu, odpalać silnik, lub przejechać niewielki odcinek drogi. Można wybrać się np. na przejażdżkę do lasu czy parku, gdzie zwykle chodzimy z psem na spacer. Jeśli masz taką możliwość zabieraj do samochodu pasażera, który usiądzie obok psa i będzie go w razie potrzeby uspokajał.

Pamiętaj, że psy mają  bardziej wrażliwe zmysły niż ludzie, w związku z tym nie używaj w samochodzie intensywnych zapachów odświeżających, perfum czy palenia tytoniu. Unikaj również głośnej muzyki. Gdy pies przyzwyczai się do przebywania w samochodzie, możesz zwiększać częstotliwość podróży i stopniowo je wydłużać. Nie złość się ani nie denerwuj na swojego podopiecznego, jeśli nie będzie zachowywał się tak, jak tego oczekujesz - może to zwiększyć jego niepokój.

O czym pamiętać przed wyjazdem z psem na urlop

Wybierając się na urlop pamiętaj o tym, by zadbać o jak największy komfort, bezpieczeństwo i zdrowie swojego pupila. Warto przed wyjazdem na urlop zaobserwować czy pies nie cierpi na chorobę lokomocyjną. Może się ona objawiać poprzez nadmierne oblizywanie, ślinienie, ziewanie, problemy z oddychaniem czy wymioty. Powinieneś wtedy skonsultować się z lekarzem weterynarii, jakie leki można podać zwierzakowi, by złagodzić nieprzyjemne objawy tej choroby. Nie należy również podawać psu jedzenia w trakcie jazdy. Środki na uspokojenie dla psów powinny pomóc mu się uspokoić i wyciszyć. Ważne! Nigdy nie podawaj zwierzakowi leków samodzielnie bez konsultacji z weterynarzem. Nieodpowiednio dobrany suplement lub lek może wywołać różne działania niepożądane. Wybierając się na wakacyjny urlop, nie zapomnij zadbać o odpowiednią ochronę psa przed kleszczami. W tym celu warto zakupić preparaty lub obrożę przeciwkleszczową. Ochronią one twojego pupila przed niechcianymi pasożytami.

W trakcie dłuższej podróży podróży samochodowej z psem pamiętaj, by robić częste postoje. Twój pies będzie ci wdzięczny, jeśli będzie mógł rozprostować łapy, przejść się, napić wody i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. W lecie nie powinieneś zostawiać psa samego w samochodzie, a już na pewno nie przy zamkniętych szybach! Może to doprowadzić do udaru cieplnego lub śmierci.

 

comments powered by Disqus