Plany giganta paliwowego z zastrzeżeniami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
UOKiK wydał zastrzeżenia do przejęcia przez BP Europe części mienia spółek Arge Paliwa i Arge Nieruchomości. Zdaniem urzędu koncentracja może ograniczać konkurencję.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zdecydował, że należy przeprowadzić badania rynku i zweryfikować dane dostarczone przez BP w kwestii koncentracji brytyjskiego giganta z krakowską spółką.

– Zapytaliśmy około stu konkurentów uczestników koncentracji o ich opinie na temat przejęcia, wielkości własnej sprzedaży i zasięgu terytorialnego działania – informuje UOKiK.

Odpowiedzi, jakie urząd dostał, wskazały obszary, gdzie obie firmy konkurowały. – UOKiK przyjął, że są to lokalne rynki, które np. w miastach wyznacza promień do 2,5 lub do 5 km jazdy samochodem po drogach publicznych od przejmowanej stacji – czytamy w komunikacie.

Okazało się, że do ograniczenia konkurencji może dojść w Krakowie i Cieszynie. UOKiK  zdecydował o wystosowaniu zastrzeżeń do koncentracji. Te jednak na razie nie przesądzają o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy będą mieli dwa tygodnie na odpowiedzi. Po tym czasie prezes UOKiK wyda zgodę lub nie na planowaną koncentrację.

comments powered by Disqus