Plany ZZM na jesień: dużo nasadzeń i dzielnicowe inwestycje

Nasadzenia w Parku Krakowian planowane są na koniec października fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Zarząd Zieleni Miejskiej czekają teraz intensywne tygodnie. Do ukończenia jest sporo dzielnicowych inwestycji, rozpoczęły się też jesienne nasadzenia. Mają być nie mniejsze niż te, które obserwowaliśmy wiosną.

500 drzew zostanie zasadzonych pod koniec października w ramach drugiej odsłony Parku Krakowian. To jednak tylko część planów jednostki na najbliższe tygodnie.

– Ruszamy z jesiennymi nasadzeniami. Kontrakty mamy już podpisane i rozpoczęły się prace. Będą mniej więcej na poziomie tych wiosennych nasadzeń – zapowiada Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM. Pierwsze efekty można już obserwować, m.in. przy ulicy Grota-Roweckiego.

Na Ruczaju rozpoczęły się też niedawno prace przy zagospodarowaniu terenu od stacji benzynowej w stronę ulicy Zachodniej, w formie tzw. parku linearnego. Jego pierwsza część ma być gotowa w tym roku. W tym roku mają się też skończyć prace przy tworzeniu parku na Zabłociu.

Kilkadziesiąt miejsc

Mniejszych inwestycji zaplanowanych na ten rok jest jeszcze kilkadziesiąt. To w większości prace na poziomie dzielnicowym, np. doposażenie placów zabaw czy zagospodarowanie mniejszych fragmentów zieleni.

Dłużej, bo do wiosny przyszłego roku potrwają prace w parku Krakowskim, który w związku z tym pozostanie ciągle zamknięty. Niedawno ZZM pochwalił się już zdjęciami posadzonych roślin, a w tym tygodniu urzędnicy mają sprawdzić dostarczone urządzenia zabawowe, czy spełniają wszystkie oczekiwania.

Zima coraz bliżej

Łąki kwietne w większości poczekają na razie w niezmienionym stanie. – Mamy dwa rodzaje łąk. Część z nich została już wykoszona, ale pozostałe mają pełnić funkcję pyłochwytną i z zasady zostawiamy je jak najdłużej – tłumaczy dyrektor Pawlik.

ZZM planuje też sadzenie lasu, ale w tej sprawie szczegóły zostaną dopiero ustalone.

W tym roku nie pojedziemy już do żadnego z krakowskich parków specjalnym Parkobusem. Wynajęty od MPK pojazd ZZM woził w weekendy mieszkańców do różnych parków – głównie tych, które są mniej znane i rozpoznawalne. W minioną sobotę kursował po raz ostatni w tym roku – do parków w Łuczanowicach i w Wadowie.