Poczuj puls etno. Koncerty na Kazimierzu i pod Wawelem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Etno, folk, muzyka tradycyjna i world music. W Krakowie trwa kolejna edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Podczas wydarzenia wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów. Tym razem w programie znalazło się prawie 20 koncertów i wydarzeń towarzyszących – warsztatów muzycznych, nocy tańca czy tradycyjnego rzemiosła. Festiwal EtnoKraków/Rozstaje potrwa do 7 lipca.

Jan Słowiński, dyrektor artystyczny festiwalu: – Tegoroczny program akcentuje porozumienia muzyczne, takie artystyczne i przyjacielskie pomosty – zapowiada.

Wszystkie wydarzenia będą się odbywały w Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu, w Nowohuckim Centrum Kultury, Muzeum Etnograficznym, ŻyWej Pracowni, klubach Alchemia i Strefa czy w ośrodku Kontakt – Przestrzeń Ruchu i Tańca. Plenerowe koncerty tym razem odbędą się na scenie przy Powiślu pod Wawelem.

Festiwal zainaugurował we wtorek spektakl baletowy „Bursztynowe drzewo” Art Color Ballet w reżyserii i choreografii Agnieszki Glińskiej w Nowohuckim Centrum Kultury.

Dwie sceny, różne nurty

Podobnie jak w poprzednich edycjach, podczas festiwalu artyści wystąpią w ramach sceny Inspiracje i „In crudo”.

– Te sceny to takie dosyć umowne podziały, ponieważ te dwa światy są ze sobą zespolone. W ramach sceny „In crudo” jesteśmy bliżej propozycji muzycznych, które promują muzyczne  rekonstrukcje, odwołują do najdawniejszych zapisów kultury muzycznej – tłumaczy Słowiński.

Do źródeł i inspiracji

Na scenie Inspiracje wystąpią m.in. węgierski skrzypek Felix Lajko ze swoim trio, Tamara Obrovac, która zaśpiewa z formacją Transhistra Ensemble (Chorwacja/Włochy/Słowenia) oraz Trimagine i Mariza Nawrocka, którzy wykonają pieśni jidysz przełomu XIX i XX wieku.

– Scena Inspiracje to otwarte pole do kreacji, to współczesny język ekspresji muzycznej, ale zawsze odwołujący się do tradycji muzycznych – podkreśla Słowiński.

 

Premierowo wysłuchamy też propozycji Kukurba & Słowiński Project. To projekt znanego z zespołu Kroke wokalisty Tomasza Kukurby i skrzypka jazzowego Stanisława Słowińskiego. Co wyniknie z tego muzycznego spotkania? Przekonamy się już w środę o 21.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Koncertową premierą będzie spotkanie znanego z formacji Kroke wirtuoza altówki, wokalisty – Tomasza Kukurby i jednego z najbardziej rozchwytywanych jazzowych skrzypków młodego pokolenia – Stanisława Słowińskiego.

Natomiast na scenie „In crudo” usłyszymy m.in. Svetlanę Spajić z Serbii, pochodzącą z polskiego Spisza poetkę i pieśniarkę Teresę Mirga z zespołem Kałe Bała czy Virtualnaja Derevnia z Moskwy.

Etno w plenerze

Na plenerowej scenie u stóp Wawelu również będzie się działo. Piątek i sobota upłyną pod znakiem brazylijskiej muzyki. Wystąpią Bel Air de Forró. Wystąpią też zespoły sceny balfolk, m.in. Loogaroo z Belgii i Mr. Folxlide z Czech. Oprócz tego wystąpią m.in. Muzička & Dragúni (Słowacja) czy Czeremszyna&Todar (Polska/Białoruś).

W sobotę wystąpią fiński kwartet wokalny Tuuletar i Aziza Brahim – głos uchodźców Sachary Zachodniej.

Niedzielne pasmo koncertów plenerowych zamknie – na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury – specjalizujący się w muzyce gospel Manchester Inspirational Voices z Wielkiej Brytanii.

Pełny program dostępny na stronie http://www.etnokrakow.pl

comments powered by Disqus