Podwyżki dla pracowników instytucji kultury. Będą kolejne rozmowy

Pracownicy instytucji kultury przez kilka lat walczyli o podwyżki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
– To początek procesu naprawczego wynagrodzeń w małopolskiej kulturze – oceniają pracownicy instytucji kultury województwa małopolskiego. Teraz czas na kolejne rozmowy w sprawie podwyżek.

W 2019 roku doszło do wstępnego porozumienia pomiędzy pracownikami kultury a urzędem marszałkowskim. Zarząd województwa podjął wówczas decyzję o zwiększeniu od 1 czerwca kwoty dotacji przekazywanych instytucjom kultury. Środki w wysokości ponad 3,6 mln zł zostały przeznaczone na wyrównanie różnic pomiędzy najwyższym a najniższym wynagrodzeniem.

Kwota została rozdzielona pomiędzy 22 instytucje kultury – muzea, teatry, ośrodki kultury i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Z podwyżek zostali wyłączeni dyrektorzy, ich zastępcy i główni księgowi, a także pracownicy, których zarobki przekraczały najwyższy próg wynagrodzenia.

Taki był efekt porozumienia między zarządem województwa małopolskiego i komitetem protestacyjnym Dziady Kultury, który o podwyżki starał się od kilku lat.

Urząd wyrównuje

Co dalej? W najbliższym czasie marszałek Witold Kozłowski ponownie spotka się z przewodniczącym małopolskiej „Solidarności” Wojciechem Grzeszkiem i przedstawicielami pracowników instytucji kultury, aby rozmawiać o kolejnych rozwiązaniach kwestii wynagrodzeń w kulturze.

– W bieżącym budżecie mamy na ten cel prawie 5 mln zł. Teraz pozostaje kwestia transparentnego podziału tych środków – mówi Witold Kozłowski. – W ubiegłym roku przed świętami województwo przekazało ponad 2 mln zł na nagrody świąteczne dla pracowników instytucji.

Co zatem z kolejnymi podwyżkami? Marszałek podczas konferencji prasowej przyznał, że proces wyrównywania wynagrodzeń dla pracowników rozpoczęty w 2019 roku będzie kontynuowany.

– A podwyżki będą wtedy, kiedy umówimy się ze stroną związkową, w których instytucjach kultury będą realizowane – powiedział. – Chcielibyśmy ten proces przyspieszyć, ale w tak krótkim czasie nie jest możliwe od razu wyrównanie wszystkiego i podniesienie wynagrodzeń na taki poziom, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani.

„Ważne, że jest dialog”

Obecni podczas konferencji prasowej przedstawiciele związków zawodowych podkreślali, że „nareszcie zaczęto rozmawiać o sytuacji pracowników kultury” i że „ze zrozumieniem podchodzą do tego, że zaległości z wielu lat nie da się nadrobić w rok”.

– Te pieniądze w żaden sposób nie zasypują całej dziury, która powstała w poprzednich latach, ale teraz przynajmniej słowa coś znaczą. Strumień pieniędzy, który popłynął w 2019 roku do małopolskich instytucji kultury, jest dla nas istotny. My odbieramy go jako początek procesu naprawczego wynagrodzeń w małopolskiej kulturze – przyznaje Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ „Solidarność”.

Koniec protestu?

Rybicki podczas konferencji zwrócił również uwagę na to, że urząd marszałkowski powinien się również przyjrzeć sposobom rozdziału pieniędzy w instytucjach kultury.

– Liczymy że to początek rozwiązywania naszego problemu głównego: systemowego rozwiązania kwestii płac w instytucjach kultury – ocenił.

Protest w ramach inicjatywy „Dziady Kultury” rozpoczął się w 2015 roku. Spór zbiorowy zakończył się już w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Natomiast pozostałe instytucje, m.in. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Tatrzańskie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna otrzymały od związków zawodowych zalecenie zakończenia sporu. W tym przypadku decyzję podejmuje jednak organizacja związkowa działająca w instytucji kultury.

comments powered by Disqus