Pogoda cały czas nie daje nam spokoju. 106 interwencji, kilkanaście podtopionych budynków i brak prądu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ciągu ostatniej doby podtopionych zostało kilkanaście budynków, uszkodzone zostały nawierzchnie dróg i powalone drzewa. Na terenie gminy Kościelisko 337 odbiorców jest pozbawionych dostarczania energii elektrycznej – informuje Joanna Paździo, rzecznika wojewody małopolskiego.

Państwowa Straż Pożarna interweniowała 106 razy. Interwencje polegały głównie na usuwaniu wiatrołomów, wypompowywaniu wody z budynków i studni, udrażnianiu przepustów, usuwaniu zamuleń. Podtopionych zostało ok. 20 budynków mieszkalnych i 5 gospodarczych.

W ciągu ostatniej doby przez teren województwa małopolskiego przechodziły kolejne fronty burzowe połączone z opadami deszczu (miejscami połączone z opadem gradu), w wyniku czego podtopionych zostało kilkanaście budynków, miejscami uszkodzone zostały częściowo nawierzchnie dróg i powalone drzewa (głównie w powiecie krakowskim i olkuskim). Odnotowano również straty w uprawach rolnych mówi rzecznika wojewody.

Na terenie gminy Kościelisko (pow. tatrzański) 337 odbiorców (8 stacji) jest pozbawionych dostarczania energii elektrycznej. Trwa usuwanie awarii.

Na terenie gminy Łapanów (pow. bocheński) 26.06.2020 r. 15 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wspierało działania służb i mieszkańców, głównie przy usuwaniu szkód w podtopionych budynkach mieszkalnych. 27 czerwca planowany jest udział 20 żołnierzy WOT.

Aktualne ostrzeżenie meteorologiczne

27 czerwca do godziny 21:00 dla obszaru całego województwa prognozuje się burze z gradem.

Alarmy odwołano. Pogotowia przeciwpowodziowe działają nadal w gminach: Bobowa, Wietrzychowice, Bukowina Tatrzańska, Łabowa.

Przypominamy, że osoby poszkodowane w wyniku sytuacji pogodowej, mogą ubiegać się o zasiłek celowy w wysokości do 6 tys. zł, który to przyznawany jest niemal „od ręki”.

comments powered by Disqus