Policja radzi, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Lato to czas, w którym wzrasta liczba kradzieży rowerów. Pojazdy giną z różnych miejsc, dlatego warto znać podstawowe zasady, które zabezpieczą nas przed utratą „dwóch kółek”. O czym należy pamiętać przy zostawianiu swojego roweru, informują małopolscy policjanci.

Jak wyjaśniają przedstawiciele policji, często przy zgłoszeniu kradzieży wiele osób tłumaczy, że zostawiło rower tylko na chwilę, przed sklepem, urzędem czy własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej.

– Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie – zdradza przedstawiciel policji.

O czym należy pamiętać:

  1. Wyposażyć rower w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Linki powinny być grube i wytrzymałe.
  2. Nie zapominać o nim i np. pozostawiać na całą noc. Po drodze do domu, wstępując nawet na chwilę do sklepu zabezpieczmy rower porządną linką. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku. Nigdy nie pozostawiajmy nieprzypiętego roweru przed sklepem bądź innym miejscem ogólnie dostępnym!
  3. Nie przypinajmy roweru do krat bądź innych elementów, które raczej stanowią element dekoracyjny budynku niż jego zabezpieczenie. Jeżeli będzie to zbyt cienka krata, złodziej może ją zabrać wraz z rowerem.
  4. Zostawiając rower w piwnicy bądź na balkonie zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce.
  5. Zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy mu zdjęcie. W przypadku kradzieży przekażemy te dane policji.
  6. W przypadku, gdy już niestety dojdzie do kradzieży, należy niezwłocznie powiadomić policję.
comments powered by Disqus