Policja w MPK. Kary oraz wypraszanie z tramwajów i autobusów

Tramwaj na rondzie Mogilskim fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pasażerowie MPK mają się skarżyć, że część podróżnych nie stosuje się do nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – wynika z komunikatu miejskiego przewoźnika.

MPK na swojej stronie internetowej pisze, że pomimo podjętych działań, pracownicy jednostki otrzymują sygnały, że niektórzy pasażerowie nie respektują obowiązku noszenia maseczek. – Chcąc przypomnieć o tym obowiązku, z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, policjanci wspólnie z inspektorami ruchu MPK kontynuują wspólną akcję i pouczają zapominalskich pasażerów – informuje przedstawicielka miejskiej spółki.

Kontrole rozpoczęły się w poniedziałek o godzinie 8:00 i były prowadzone do godziny 16. Wykonano 41 kontroli w 13 liniach tramwajowych (3, 4, 8, 9, 11, 12, 18, 20, 24, 50, 52, 70 oraz 74) za brak zasłoniętych ust lub nosa pouczono 25 osób. Osoby, które nie posiadały przy sobie maseczki dodatkowo były wypraszane z pojazdu. Akcja została zaplanowana na najbliższy tydzień.

Na stronie MPK czytamy, że nie wystarczyły wyświetlane na monitorach przypomnienia o obowiązku noszenia maseczek. Stąd konieczna była akcja służb.

Policja przypomina, że osobę nienoszącą maseczki może ukarać mandatem do 500 złotych. W rażących przypadkach może skierować sprawę do sanepidu, który może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. Takim przypadkiem może być też zbytnia awantura podczas kontroli.

comments powered by Disqus