Wspólne projekty naukowo-badawcze, sympozja, szkolenia, staże i praktyki dla praktyki studentów, wszystko na rzecz transformacji energetycznej – to część inicjatyw, jakie będą podejmowane przez Politechnikę Krakowską wraz z firmą Hitachi Energy.
Politechnika Krakowska i Hitachi Energy zaczynają współpracę. Jak zapowiada uczelnia, będą wspólnie prowadzić projekty naukowo-badawcze, organizować sympozja, konferencje, szkolenia oraz staże i praktyki dla studentów, by dzielić się wiedzą w obszarach wspólnych zainteresowań firmy i uczelni. To m.in. energetyka (zwłaszcza odnawialna), elektroenergetyka, automatyka i robotyka, inżynieria materiałowa, inżynieria wzornictwa przemysłowego, informatyka, cyberbezpieczeństwo.
– Rozpoczynamy wspólne działania z Hitachi Energy w obszarach, w których postęp technologiczny przyczynia się do rozwiązywania najbardziej istotnych wyzwań współczesnego świata. To m.in. transformacja i efektywność energetyczna, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi, inżynieria materiałowa oparta na inteligentnych materiałach, automatyzacja produkcji i autonomizacja systemów elektroenergetycznych, bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej – wymienia rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata. – Nasza współpraca przyniesie obu stronom korzyści. Wnosimy do niej m.in. możliwość prowadzenia badań, testowania produktów i technologii firmy w naszych światowej klasy laboratoriach. Z drugiej strony mamy możliwość zaangażowania się naszych naukowców i studentów w projekty, które zmieniają ludzkie życie na całym świecie. W ramach stażów w firmie oraz w pracach dyplomowych, dedykowanych tematom inspirowanych działalnością Hitachi Energy, nasi studenci będą mogli uczestniczyć w rozwiązywaniu aktualnych problemów inżynierskich, nawet o globalnej skali.
Duże nadzieje
Podpisanie oficjalnego porozumienia poprzedziły robocze kontakty specjalistów PK, zwłaszcza Wydziałów Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz Wydziału Informatyki i Telekomunikacji z Centrum Rozwoju Technologii Hitachi Energy w Krakowie. Umowa rozszerza pola współpracy i grupę kooperujących także o inne wydziały PK: Mechaniczny, Inżynierii Środowiska i Energetyki, Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Inżynierii Lądowej.
– Wiążemy ze współpracą z Politechniką Krakowską bardzo duże nadzieje. Jesteśmy pod wrażeniem osiągnięć uczelni, w zwłaszcza w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla pełnego wyzwań świata. Hitachi Energy dba o to, by był to świat zapewniający zrównoważoną przyszłość energetyczną. Z tej perspektywy właściwie wszystkie dziedziny badań, które prowadzi Politechnika, są dla nas z tego interesujące. Te w obszarze energetyki, dotyczące odnawialnych źródeł energii, sposobów przechowywania i dystrybucji energii przez zagadnienia dotyczące mechaniki, elektroniki, wzornictwa przemysłowego, programowania czy nowych materiałów – podkreśla Krystyna Pietrzykowska, Head of Technology Center Hitachi Energy Krakow. – Łączy nas dbałość o to, by wszystko co budujemy czy produkujemy było jak najbardziej przyjazne dla środowiska, wiązało się z obniżonym śladem węglowym. We współpracy z Politechniką liczymy na zderzenie doświadczenia, które mamy jako globalna firma, ze świeżością pomysłów studentów i aktualnością eksperckiej wiedzy naukowców uczelni.
Kooperacja Politechniki i Hitachi Energy dotyczyć być będzie prowadzenia wspólnych projektów naukowo-badawczych, wykonywania badań i ekspertyz, wspólnej organizacji sympozjów, konferencji, seminariów, organizowania szkoleń i praktyk studenckich czy realizacji prac dyplomowych przez studentów PK na tematy wynikające z działalności firmy. – Dla studentów cenne może być też to, że mogą łatwo aplikować na staże i stanowiska pracy właściwie na całym świecie, wszędzie gdzie działamy – podkreślała podczas uroczystego podpisania umowy o współpracy Pietrzykowska.
Nowe laboratoria
Zapleczem dla wspólnych działań będzie m.in. nowa infrastruktura badawcza PK – Laboratoria Aerodynamiki Środowiskowej czy Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych, a także unikatowe stanowiska badawcze WIMiF, WIŚiE, WIiTCh czy WIEiK. Niewykluczone jest też połączenie sił firmy i uczelni przy tworzeniu nowych stanowisk badawczych i laboratoriów, służących prowadzeniu wspólnych badań i prac rozwojowych. Takiej współpracy sprzyjać ma bliskie sąsiedztwo siedziby krakowskiego Centrum Technologicznego firmy i kampusu Politechniki Krakowskiej.
Podczas wydarzenia potencjał laboratoryjny i badawczy PK przedstawili dziekani wydziałów uczelni. – Produkcja nowoczesnych rozwiązań i wysokiej klasy produktów dla elektroenergetyki zawodowej i przemysłu ciężkiego to najważniejsze wyzwania firmy Hitachi Energy. Podpisanie umowy otwiera m .in. przy tych wyzwaniach nowe możliwości współpracy z wszystkimi wydziałami PK – podkreśla prof. Maciej Sułowicz, dziekan Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej, inicjator szerokiej formuły kooperacji uczelni i światowego giganta technologicznego.
Hitachi Energy może się poszczycić długim doświadczeniem i bazą zainstalowanych rozwiązań w ponad 140 krajach, obsługując klientów z sektorów użyteczności publicznej, przemysłu, transportu, centrów danych i infrastruktury. Firma działa w 90 krajach, zatrudniając ok. 45 tys. osób i generując obroty o wartości około 13 mld USD.
W Polsce Hitachi Energy zatrudnia 3,5 tys. pracowników, działa w kilku lokalizacjach m. in. Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, ma też fabryki w Łodzi i Przasnyszu. W Krakowie mieści się Centrum Technologiczne wraz z centrum badawczym Hitachi Energy.