Polonez trafi na listę UNESCO?

Występ Baletu Cracovia Danza w ramach cyklu Balet mieście fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czy w przyszłości polonez trafi na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO?

Jak na razie taniec widnieje na krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego. Ale w towarzystwie krakowiaka, mazura, oberka i kujawiaka. Wspólnie trafiły na listę w 2015 roku jako polskie tańce narodowe.

– Aby wpisać poloneza na listę dziedzictwa UNESCO, najpierw musimy dokonać jego osobnego wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Taki wniosek został już sporządzony, a zajmuje się nim Instytut Muzyki i Tańca. Dopiero po wpisie na krajową listę będziemy mogli się zajmować przygotowaniem wpisu na listę światową – tłumaczy Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

Wpis prosto z Krakowa

Przypomnijmy, że na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO pod koniec listopada 2018 trafiło krakowskie szopkarstwo. To pierwszy polski wpis na tej prestiżowej liście.

Decyzję o wpisie podjął 29 listopada Komitet międzyrządowy ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, który zebrał się na Mauritiusie. Trochę wcześniej, bo pod koniec października 2018, Zespół Ewaluacyjny UNESCO pozytywnie zarekomendował wpis na wspomnianą listę.

Wniosek o wpis na listę złożono w marcu 2017 roku. Był to pierwszy polski wniosek dotyczący wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

 

comments powered by Disqus