Polska u progu 5G

Rozpoczyna się multimedialna rewolucja na terenie naszego kraju. Polscy operatorzy komórkowi kończą eksperymenty nad siecią 5G i powoli udostępniają nową technologię swoim klientom. Jakie są zalety 5G i czy jesteśmy gotowi na sieć piątej generacji?

Niemal nieograniczone możliwości 5G

Sieć 5G to sukcesor obecnie panującego standardu 4G. Generalnie najnowsza technologia przewyższa poprzednika pod każdym względem. Internautów najbardziej zainteresuje szybkość transferu, a pod tym względem jest prawdziwa przepaść między obiema technologiami. 4G LTE pozwala osiągać - odpowiednio dla pobierania i wysyłania danych - do 100 i 50 Mbit/s. Sieć 5G ma teoretycznie osiągać prędkości nawet do 20000 Mbit/s!

Liczby na temat pobierania danych robią wrażenie, również ich wysyłania - tu ograniczenia zaczynać się mają od 1000 Mbit/s. Oczywiście osiągane prędkości zależą od klasy sprzętu, a więc modemu, routera czy telefonu. Jak podpowiada nam jedna porównywarka telefonów, w naszym kraju jest już dostępny w oficjalnej sprzedaży pierwszy smartfon z modułem 5G. Mowa o Huaweiu Mate 20X 5G, który został wprowadzony do oferty Play w sierpniu ubiegłego roku.

Szybkość transferu to jedno, ale projektanci nowego standardu twierdzą zgodnie, że nieporównywalnie poprawi się również stabilność sieci. Wysyłanie plików o sporej wielkości na odległość jeszcze nigdy nie było tak proste. Z nowych możliwości ucieszą się również gracze komputerowi, dla których stabilne łącze i minimalne opóźnienia są na wagę złota.

5G może znacząco wpłynąć na całe nasze życie. Dzięki swojej przepustowości będzie możliwe połączenie naraz wielu urządzeń i nie chodzi tu jedynie o komputery. Koncepcja “Internetu rzeczy” zakłada istnienie sieci wzajemnie połączonych sprzętów RTV i AGD w całym gospodarstwie domowym. Do obsługi 5G będzie jednak potrzebny odpowiedni sprzęt. Ten zapewne pojawi się u operatorów i na półkach sklepowych wraz z wdrożeniem nowej technologii.

Prace nad wdrożeniem 5G trwają

Operatorzy komórkowi świadczący usługi GSM na terenie naszego kraju pracują nad 5G już od dłuższego czasu. W ostatnim kwartale 2018 roku Orange przeprowadzał testy w Gliwicach, zaś T-Mobile w grudniu tego samego roku eksperymentował z 5G na terenie Warszawy.

Do końca marca Plus ma postawić niewielki krok, który może okazać się wielkim krokiem dla 5G w Polsce. Operator zapowiedział bowiem wdrożenie pierwszej komercyjnej sieci 5G na terenie naszego kraju. W pierwszej kolejności zasięg ma objąć kilka miast - Warszawę, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. To początek rewolucji w technologii mobilnej.

Poziom współczesnej technologii mobilnej zadziwia. Do tego stopnia, że oglądając filmy sci-fi sprzed 20-30 lat możemy momentami czuć lekkie rozbawienie. Dziś możliwa jest np. rozmowa telefoniczna przez zegarek Huawei Watch GT2, a najnowsze smartfony z powodzeniem zastępują zwykły telefon, aparat, kamerę, odtwarzacz muzyki, a nawet cały komputer. Kolejne generacje urządzeń wychodzą maksymalnie po 12 miesiącach i oferują coraz więcej funkcji i polepszenie ich jakości.

Już niedługo dzisiejsze działania online będą zoptymalizowane przez najnowszy standard przesyłu informacji, jakim jest sieć 5G. Być może będzie to rewolucja tak wielka, że będzie można ją porównać jedynie z masowym pojawieniem się telefonów komórkowych.