Pomnik Orląt Lwowskich stanie w parku przy ul. Karmelickiej? Radni są na „nie”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pomnik upamiętniający młodych obrońców Lwowa początkowo miał stanąć na placu Kossaka. Jednak ze względu na przebudowę tego miejsca, pojawiła się nowa propozycja lokalizacji – park przy ul. Karmelickiej. Co na to radni?

Uchwała kierunkowa dotycząca pomnika Orląt Lwowskich została przegłosowana 20 października 2021 roku. Miejscem upamiętnienia młodych obrońców Lwowa z lat 1918-1920 miał być wówczas plac Kossaka. Jednak ze względu na obowiązujące plany rewitalizacji, postawienie pomnika w tym miejscu nie jest możliwe. Prezydent zaproponował więc nową lokalizację. Chodzi o teren przy ul. Karmelickiej, gdzie powstać ma park.

– Proponowana lokalizacja dla pomnika znajduje się przy zabytkowym murze, należącym do wspomnianych zabudowań wojskowych – czytamy w projekcie uchwały.

„Pomnik zmieni charakter tego miejsca”

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji kultury krakowscy radni sprzeciwili się zaproponowanej lokalizacji. Tomasz Daros podkreślił, że nowe miejsce upamiętnienia obrońców Lwowa nie zostało wcześniej skonsultowane z Radą Dzielnicy I ani z jej mieszkańcami. Dodał, iż park przy ul. Karmelickiej ma pełnić głównie funkcję rekreacyjną.

– To ma być miejsce, gdzie powinny bawić się dzieci, grać w piłkę, a nie miejsce, gdzie powinny być pomniki, przy których należałoby z nutką nostalgii zapalić świeczkę. Pomnik zmieni charakter tego miejsca – powiedział Tomasz Daros, przewodniczący Dzielnicy I.

Zaapelował także, by poszukać innego miejsca na upamiętnienie Orląt Lwowskich.

– Wysilimy się i poszukajmy takiej przestrzeni poza Dzielnicą I, a nie stawiajmy kolejnego pomnika, który będzie wzbudzał tylko i wyłącznie emocje co do miejsca upamiętnienia – dodał Tomasz Daros.

Postawieniu pomnika Orląt Lwowskich na terenie przyszłego parku przy ul. Karmelickiej sprzeciwiło się łącznie 6 radnych. 3 osoby były za, a jedna wstrzymała się od głosu. Ze względu na wynik głosowania, projekt uchwały nie uzyskał pozytywnej opinii komisji kultury.

comments powered by Disqus