Ponad 1,2 mln zł na modernizację parku

Dębniki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Swoje coroczne święto Dębniki będą tym razem obchodzić w parku Dębnickim. W ten sposób symbolicznie zapowiedzą planowane w najbliższym czasie inwestycje. Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza na nie wydać 1,2 miliona złotych.

– Miasto znalazło w tym roku pieniądze na dokończenie tego parku. Chcielibyśmy przybliżyć i przypomnieć mieszkańcom, że taki park jest i że będzie rozbudowywany – tłumaczy Arkadiusz Puszkarz, przewodniczący Rady Dzielnicy VIII Dębniki.

Pozwolenie lada moment

Zarząd Zieleni Miejskiej w ciągu najbliższych dni ma dostać pozwolenie na budowę i będzie mógł rozpisać przetarg na wybór wykonawcy. – Głównym celem jest doprowadzenie w końcu do realizacji projektu z budżetu obywatelskiego, który wygrał jeszcze w pierwszej edycji – mówi Jarosław Tabor z ZZM.

– Powstanie plac zabaw, którego tam do tej pory nie było, będzie też scena, na której będzie można organizować np. wieczorki taneczne – wylicza przedstawiciel miejskiej jednostki. Mają się też pojawić ławki z gniazdkami USB, z myślą o młodszych użytkownikach.

Oprócz zmian w infrastrukturze kluczowe będą też prace związane z rewitalizacją zieleni. Park jest stosunkowo młody, więc nie ma tutaj problemu z pielęgnacją starego drzewostanu, ale ZZM planuje za to wiele nowych nasadzeń. – Chcemy utworzyć coś w rodzaju arboretum, a więc miejsca, w którym znajdą się różne gatunki, niewystępujące pospolicie na terenie Krakowa. Do tego dojdzie cała masa nasadzeń, nowych łąk kwietnych i krzewów, żeby ożywić ten park – zapowiada Tabor.

Zabawa na koniec lata

Wszystko to jest planowane w tej bardziej zagospodarowanej części parku, od strony ulicy Praskiej. To nie będą ciężkie roboty budowlane, więc urzędnicy zakładają, że uda się zakończyć zadanie jeszcze w tym roku. W dalszych planach są też prace w drugiej części parku, przy ul. Czarodziejskiej. Na to jednak mieszkańcy muszą jeszcze poczekać.

Święto dzielnicy odbędzie się w sobotę, 9 września, pod hasłem „Nie chcemy żegnać lata”. Od 15 do 22 na uczestników czekają występy artystyczne, warsztaty, pokazy taneczne, zabawy i konkursy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki