Poseł zadaje pytanie: co z wielką aferą w Krakowie?

Bogusław Sonik fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak dotąd media, opinia publiczna i politycy niewiele wiedzą na temat działalności specjalnej grupy zajmującej się nieprawidłowościami związanymi z krakowskimi kamienicami. Jakichkolwiek informacji dotyczących pracy ekspertów powołanych przez Zbigniewa Ziobrę domaga się poseł Bogusław Sonik. Miasto tymczasem dostarcza dokumenty poseł Elżbiecie Dudzie.

Na razie w różnych prokuraturach toczy się 30 śledztw związanych z możliwością przejmowania nieruchomości niezgodnie z prawem. Prokuratura zajęła się tymi sprawami w związku z interwencjami posła Platformy Obywatelskiej oraz stowarzyszenia Miasto Wspólne. Kolejne 19 adresów kamienic jest w kręgu zainteresowań od października 2017 roku – te wskazał prokuratur generalny.

Czas jednak mija, a konkretów nie ma. – Prokuratura zakończyła lustrację, która trwała rok. W maju 2017 roku i od tej pory mieliśmy do czynienia z jedną konferencją, czyli tą 4 października. Nie znamy żadnych szczegółów wyników przeglądu spraw, którymi śledczy mieli się zająć – stwierdza Sonik.

A przecież należy przypomnieć o wielkich słowach, o wielkiej aferze i mafijnej działalności w Krakowie, wypowiedzianych przez ministra sprawiedliwości. – Oczekuję, że zostaną przedstawione informacje, na jakim etapie są prace. Opinia publiczna również ma takie prawo – uważa polityk.

Bogusław Sonik idzie również dalej i pyta: kiedy ministerstwo finansów zamieści informacje dotyczące wszystkich umów indemnizacyjnych?Zdaniem posła „w piwnicach ministerstwa jest blisko 9 tys. takich dokumentów”.

– Skala zjawisk powoduje, że wystąpię do ministra o podsumowanie i analizę, bo dziwi mnie milczenie ministerstwa i prokuratury w sytuacji, kiedy rozbudzono ogromne oczekiwania lokatorów, którzy są zagrożeni usunięciem ze swoich mieszkań – zapowiada Sonik.

Pytanie posłanki PiS

Co ciekawe, miasto na bieżąco współpracuje zarówno z organami ścigania, jak i z politykami obecnie rządzącymi Polską. Urząd miasta wysłał poseł Elżbiecie Dudzie wykazy zawierające zestawienia budynków: przekazanych w zarząd Wspólnotom Mieszkaniowym od 1995 roku, jak i te przekazane pod zarząd pozostałym pomiotom.

– Przedstawione zestawienia zawierały informacje o wszystkich budynkach pozostających w zarządzie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, których zarząd został przekazany w latach 1995–2016 – informuje Dariusz Nowak, rzecznik prasowy krakowskiego magistratu.

To jednak nie koniec. Poseł dostała również informacje dotyczące danych podmiotów i osób przejmujących zarząd, numerów ksiąg wieczystych poszczególnych nieruchomości czy dat od kiedy dany budynek pozostawał w zarządzie Gminy Miejskiej Kraków.

Dotychczas poseł Duda dostała wykazy odnośnie do 250 nieruchomości.

comments powered by Disqus