Prace Mehoffera trafiły do muzealnego skarbca

Kolekcja MNK wzbogaciła się o kolejne nabytki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie trafiło dziewięć prac Józefa Mehoffera z kolekcji Haliny i Stanisława Zadęckich.

19 marca przypada 150. rocznica urodzin Józefa Mehoffera. Z tej okazji w oddziale MNK przy ul. Krupniczej 26 odbyło się uroczyste przekazanie nowych nabytków przez chrześniaka artysty, Józefa Mehoffera.

– Otrzymaliśmy w darze dziewięć rysunków, cenną rodzinną pamiątkę państwa Zadęckich, którzy przyjaźnili się z artystą, kiedy mieszkali w Krakowie w czasie wojny. Do naszej kolekcji trafiło m.in. studium do jednego z witraży fryburskich, studium projektu na fryz gmachu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych czy rysunkowe studium do Autoportretu z 1937 roku, który wykonał do galerii rektorów krakowskiej ASP – informuje Beata Studziżba-Kubalska, kustosz MNK.

Rozmaitości

Jak zauważa Magdalena Czubińska, pełnomocnik dyrektora MNK ds. działalności wystawienniczej, że trudno ocenić, która z prac jest najcenniejszym nabytkiem.

– Każdy szkic dotyczący witraży fryburskich jest ważny z punktu widzenia ewentualnych badań. Z kolei portrety pani Haliny Zadęckiej z czasów wojny są przykładem dzieł sztuki nie monumentalnej, a salonowej i prywatnej. Mamy tu dzieła z różnych kręgów. Oczywiście dla publiczności najważniejsze są te skończone, czyli portrety pastelowe. Pamiętajmy jednak, że szkice ołówkowe także bywają cenne – zwraca uwagę.

Urodzinowa kartka

Powiększenie kolekcji MNK to nie jedyny „prezent” z okazji urodzin Józefa Mehoffera. We wtorek Poczta Polska wprowadziła do obiegu specjalną kartkę projektu Agaty Tobolczyk i znaczek z autoportretem artysty. Na kartce widnieje również dzieło Mehoffera, „Czerwona Parasolka” z 1917 roku.

Nie koniec nowości

Wróćmy jeszcze do nowych nabytków muzeum. Jak się okazuje, do kolekcji trafił też obraz Wilhelma Sasnala przedstawiający rękę uchodźcy płynącego z Syrii na grecką wyspę Lesbos. W przyszłości będzie prezentowany w Galerii Sztuki XX i XXI w. w gmachu MNK, która – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zostanie otwarta w czerwcu 2020.

– Sasnal oznacza przede wszystkim sztukę krytyczną, będącą znakiem czasów – zapisów naszych najważniejszych dylematów moralnych i artystycznych – przyznaje Magdalena Czubińska.

W najbliższy piątek odbędzie się muzealna „komisja zakupowa”. Na celowniku są m.in. prace Jadwigi Sawickiej, Grupy Twożywo, Joanny Rajkowskiej, Elżbiety Jabłońskiej czy Stanisława Dróżdża.

Pokaz niektórych jest planowany już na 12 kwietnia w MNK.

 

comments powered by Disqus