Prądnik Czerwony. Ciepła woda bez piecyka

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Budynki należące do Spółdzielni Mieszkaniowej Prądnik Czerwony zostały objęte programem „Ciepła woda bez piecyka”.

Program realizuje PGE Energia Ciepła we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Krakowie. Zostały nim objęte budynki na obszarze niemal  50 ha. Do 2030 roku mieszkańcy 71 budynków  wielorodzinnych będą korzystali z ciepłej wody wodociągowej ogrzewanej ciepłem wyprodukowanym w krakowskiej elektrociepłowni.

Jest umowa

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Prądnik Czerwony podpisały umowę kompleksową.

Dzięki temu mieszkańcy wszystkich budynków należących do spółdzielni przestaną być narażeni na ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Umową zostało objętych czterdzieści dziewięć budynków, w których mieszkańcy jeszcze korzystają z piecyków gazowych. Planowana do przyłączenia moc wyniesie ok. 7,35 MWt.

– PGE Energia Ciepła przeznaczy niemal dwa miliony złotych na realizację Programu „Ciepła woda bez piecyka” w Spółdzielni Mieszkaniowej Prądnik Czerwony. Nasza firma dofinansowuje budowę instalacji wewnętrznej w budynkach spółdzielni. Poprzez realizację tego typu inicjatyw realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju naszej spółki i wraz z partnerami mamy realny wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Grzegorz Żebrowski, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

50 tys. piecyków do likwidacji

– Efektem dynamicznie rozwijającego się programu jest zlikwidowanie prawie 50 tysięcy piecyków gazowych. Coraz więcej spółdzielni i wspólnot przekonuje się do zmiany systemu podgrzewania wody i dlatego liczba wyłączanych z eksploatacji piecyków stale rośnie. Wpływa to na poprawę bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, przy jednocześnie pełnym wykorzystaniu sieci ciepłowniczej. Szacujemy, że koszt wykonania przez MPEC inwestycji wynikających z umowy z SM Prądnik Czerwony wyniesie 10-11 mln zł – mówi Marian Łyko, prezes zarządu MPEC.

Na terenie objętym podpisaną umową znajdują się również m.in.: przedszkola, żłobek, szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia, Czerwonoprądnicki Dom Kultury, Śródmiejska Biblioteka Publiczna i chociaż nie są w zarządzie spółdzielni, korzystają już z ciepła sieciowego.

– To bardzo ważny projekt, który w perspektywie najbliższej dekady umożliwi wszystkim mieszkańcom spółdzielni korzystanie z bezpiecznej ciepłej wody bez piecyka gazowego. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest jednym z fundamentalnych zadań naszej spółdzielni. Warto podkreślić, że największą, a zarazem najważniejszą zaletą korzystania z ciepłej wody z sieci jest całkowite wyeliminowanie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla, które może mieć miejsce w przypadku korzystania z piecyka gazowego – mówi Małgorzata Jaworska, prezes zarządu SM Prądnik Czerwony.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony