Premier: Matury przesunięte, plan na powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej po świętach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wszystkie obostrzenia zostają przedłużone. Szkoły będą zamknięte, a matury przeniesione na drugą połowę czerwca. Prezes rady ministrów zapewnił, że po świętach zaprezentowany zostanie program powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. Od przyszłego czwartku będzie również obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Szef rządu ocenił, że wprowadzone restrykcje wstrzymały rozwój epidemii w Polsce. Mateusz Morawiecki zdaje sobie sprawę z tego, że kwarantanna jest uciążliwa, ale dzięki niej mamy 5 tysięcy chorych, a nie 40 tysięcy.

Premier uważa, że działania władz dają szansę na przejęcie kontroli nad tym, jak rozprzestrzenia się wirus. Z drugiej jednak strony zapowiedział, że przed nami przyrost zakażeń, który będzie mocno zauważalny i dotkliwy.

Obostrzenia przedłużone

Dlatego też do 19 kwietnia zamknięte będą m.in. galerie handlowe, kina, teatry, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. W sklepach w dalszym ciągu będą obowiązywać limity liczby klientów. Tak samo w kościołach.

Do 26 kwietnia zamknięte będą przedszkola i szkoły. Minister oświaty poinformował o tym, że wszystkie egzaminy zostaną przeniesione, a konkretny termin zostanie podany nie później niż trzy tygodnie przed. Na kolejne dwa tygodnie ma być również wstrzymany międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy. Zamknięte będą granice RP. Osoby, które opiekują się dziećmi, będą mieć zapewnione zasiłki z tego tytułu. Do odwołania nie będą się odbywać imprezy masowe.

Mateusz Morawiecki zastrzegł, że to nie oznacza, iż będą to ostatnie tygodnie epidemii. Choć na pewno coś się zmieni.

– Po świętach przedstawimy logiczny plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. Ta dotychczasowa przez długi czas, może nawet przez lata, nie wróci. Ale to nie oznacza, że nie możemy mieć nadziei. Mam nadzieję, że świat przez programy gospodarcze i nadchodzące lato poradzi sobie ze skutkami epidemii – stwierdził szef rządu.

Premier dodał, że codziennie sztab ekspertów pracuje nad tym, aby dostosowywać instrumenty do zmieniającej się rzeczywistości. Już teraz, dzięki wielu ulgom i pożyczkom, zdaniem Morawieckiego udało się zapewnić funkcjonowanie tysiącom firm i uratować kilkaset tysięcy miejsc pracy.

Morawiecki podkreślił, że należy jednocześnie dbać o stabilność finansów publicznych i chronić przedsiębiorców.

Obowiązek zasłaniania twarzy

Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) wszyscy, którzy będą chcieli znaleźć się w przestrzeni publicznej, będą mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa. – To pozwoli uchronić zdrowe osoby przed zarażeniem – stwierdził minister Łukasz Szumowski.

Nie muszą to być maseczki. Minister zdrowia podpowiedział, że twarz można zasłaniać chustą czy szalikiem. Konkretne regulacje zostaną podane po świętach.

Święta osobno

Zarówno Mateusz Morawiecki, jak i minister zdrowia Łukasz Szumowski apelują, aby święta wielkanocne spędzić w domu, w gronie najbliższej rodziny.

– Dla mnie to też smutne święta, pierwsze bez ojca, ale też nie zobaczę się z dalszą rodziną, spędzimy te święta z żoną i dziećmi. Ale nie ma wyjścia, bo inaczej za kilka tygodni będziemy mieli o 50 tys. zachorowań więcej, niż się spodziewamy – stwierdził premier.

comments powered by Disqus