Prezes lotniska wyróżniony przez branżę turystyczną. „Wspólnie odbudujemy zaufanie do latania”

Od lewej: Grzegorz Biedroń, Radosław Włoszek, Tomasz Urynowicz fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek odebrał w środę statuetkę Małopolskiego Mistrza Turystyki za sukcesy lotniska odniesione w minionym roku. Teraz jednak przed krakowskim portem lotniczym i całą małopolską turystyką stoją zupełnie inne wyzwania.

Tytuł przyznała Radosławowi Włoszkowi Małopolska Organizacja Turystyczna. – Chciałbym pogratulować świetnego 2019 roku. Lotnisko w Balicach było najszybciej rozwijającym się lotniskiem w Europie wśród stu największych lotnisk – mówił prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń. – W zeszłym roku lotnisko przekroczyło pułap 8 milionów 400 tysięcy pasażerów, zdecydowanie odskoczyło konkurencji regionalnej w kraju, czyli takim lotniskom jak Katowice, Wrocław czy Gdańsk.

– Sukces lotniska to jest sukces każdego z Państwa. Każdy jest ważny w tym systemie turystyki, każda organizacja, każdy pojedynczy sklepik z pamiątkami, od Podhala przez Kraków, Wadowice po Oświęcim – odpowiedział Radosław Włoszek.

Nowy rozdział

Dziś informacje o ośmiu milionach pasażerów wydają się odległą historią. Dlatego też i wyzwania stojące przed lotniskiem są zupełnie różne. – Mamy nadzieję, że wspólnie odbudujemy lotnisko i zaufanie do latania – mówił Radosław Włoszek. Przyznał, że tylko w pierwszym półroczu stratę liczby pasażerów szacuje się na ponad 2,5 miliona w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku, a w skali roku będzie to ok. 5 milionów pasażerów.

Lotnisko przez cały okres obowiązujących ograniczeń funkcjonowało, ponieważ pełni też funkcje wojskowe i jest bazą dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od 1 lipca zniesione zostaje ograniczenie liczby osób w samolocie.

Wsparcie dla turystyki

Kryzys w lotnictwie jest powiązany ze stratami w całej branży turystycznej. Mówił o tym wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. – Zamykamy maj ze stratą prawie 140 milionów złotych – stwierdził.

Jak zapowiedział, z sześciu miliardów przeznaczonych na pomoc w ramach najnowszej tarczy antykryzysowej około 2 miliardy 600 milionów dotrze do najmniejszych samorządów, tych, które mogą zyskać na turystyce lokalnej. – Wiele z tych małych samorządów będzie miało szansę inwestowania w infrastrukturę, dzięki czemu wszyscy będziemy odkrywać Małopolskę na nowo – mówił.

Urynowicz zapowiedział, że jednym z priorytetów będzie teraz rewitalizacja małych miast. – Ponad sto kilkadziesiąt milionów złotych w najbliższym czasie zostanie przygotowane właśnie na rewitalizację miast i miasteczek. To także będzie okazja, by Małopolskę odkryć na nowo – stwierdził.

comments powered by Disqus