Prezydent Krakowa nie uzyskał wotum zaufania [RELACJA]

fot. Krzysztof Kalinowski

Dziś  radni Krakowa będą dyskutować i głosować nad przyjęciem absolutorium za zeszły rok oraz wyrażeniem wotum zaufania dla prezydenta miasta.

.
20:14
Na koniec wystąpienia prezydent Jacek Majchrowski podsumował wyniki głosowania w sprawie wotum zaufania: "Jest mi przykro, bo nie sądziłem, że zawodzę czyjeś zaufanie. Ci, którzy głosowali przeciwko albo się wstrzymali – powinni zastanowić się nad kwestią współpracy ze mną, bo to chyba dla nich będzie nie do końca moralnie dobre, aby pracować z osobą, której nie ufają".
20:12
Prezydent Krakowa odniósł się również do planowanego strajku pracowników w MPK: „Z tego co wiem na dzisiaj, ani pracownicy, ani związki zawodowe – nie jest planowany żaden strajk. To wymysł medialny i jednego radnego”.
20:09

Jacek Majchrowski po wynikach głosowania, odnosząc się do słów Łukasza Gibały: „Byłoby niewybaczalnym grzechem niewzięcie 0,5 mld zł na inwestycje. A mogę powiedzieć szczerze, że to nie wszystkie pieniądze”.

„Możemy sobie uchwalać użytek na Klinach i wtedy powiedzmy, że mieszkańcy Nowej Huty, Podgórza i innych dzielnic będą musieli dołożyć się na kilkaset mln zł

Prezydent odniósł się również do zarzutów dot. pożaru Archiwum: „Dla każdego myślącego człowieka to powinno być jasne. Czekamy na wyniki śledztwa prokuratury, dopiero, gdy oni powiedzą kto jest winien – będziemy wyciągać konsekwencje”.

20:01
Jacek Majchrowski nie otrzymał wotum zaufania od Rady Miasta Krakowa. Wyniki głosowania:

ZA: 15
Przeciw: 17
Wstrzymało się: 1119:20

Grzegorz Stawowy, radny PO punktował prezydenta i podległych jemu urzędników za wiele zaniedbań. Przytoczył dane z raportu o stanie gminy, które świadczą o tym, że spada poczucie bezpieczeństwa krakowian (z 83 na 63%), zmniejszył się odsetek nauczycieli posiadających najwyższy stopień awansu zawodowego (z 60 na 57%), a w zeszłym roku tylko 1/4 szkół korzystała ze środków unijnych (rok wcześniej 1/3 placówek).

18:56

Radna Platformy Obywatelskiej Grażyna Fijałkowska: „Od 24 lat jestem radną i od 2002 roku obserwuję, jak Kraków zmienił się pod rządami pana prezydenta Jacka Majchrowskiego. Od 2012 roku Platforma Obywatelska, do tej pory, jest w koalicji prezydenta i wydawało się, że będziemy na dobre i na złe. Mam tylko jedno do powiedzenia – warto być przyzwoitym, dlatego będę głosowała za absolutorium i wotum zaufania dla prezydenta”.

18:52

Rada Platformy Obywatelskiej Teodozja Maliszewska: „Jeśli faktyczne pogłoski o śmierci politycznej pana prezydenta Jacka Majchrowskiego są mocno przesadzone, to pójdę z panem choć na koniec świata. Jak mnie pan weźmie na listy wyborcze to proszę bardzo. Jeśli nie, to dalej będę dreptać wokół pana”.

18:41

Jakub Kosek, radny Platformy Obywatelskiej: „W dużym stopniu przez długi czas braliśmy odpowiedzialność za miasto i nie uchylamy się od tego. (…) Trzeba rozgraniczyć sprawę udzielenia absolutorium od wotum zaufania. W tym pierwszym przypadku oceniamy kwestie finansowe, a w drugim oceniamy pewną filozofię oraz działania”.

18:37

Anna Prokop-Staszecka, radna „Przyjaznego Krakowa”: „Jestem przerażona demagogią młodych ludzi, który mówią po to, aby komuś przyłożyć, aby kogoś zniszczyć, aby poprawić sobie samopoczucie. (…) Chciałabym wiedzieć, ile osób z Platformy Obywatelskiej jest zatrudnionych w spółkach oraz urzędzie. Jak to jest, że krytykujecie państwo prezydenta, a równocześnie jesteście beneficjentami tego wszystkiego”.

18:08

Michał Drewnicki stwierdził, że „nie ma argumentów przemawiąjących za tym, aby głosować za wotum zaufania dla prezydenta”. Skrytykował Jacka Majchrowskiego za brak pomysłu na zagospodarowanie Wesołej, słabą realizację remontów torowisk czy „urągającą wszelkiej logice” koordynację remontów i zaskakiwanie mieszkańców wprowadzaniem nowych organizacjami ruchu.

18:04

Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z Prawa i Sprawiedliwości: „Na początku chciałem się odnieść do krytyki radnych Platformy Obywatelskiej, bo mam troszeczkę dysonans poznawczy. Odbieram to jako pijarową zagrywkę pod publiczkę, bo zaczęliście zauważać, zaczęło wam wychodzić w sondażach czy ankietach, że nie wszystko dzieje się dobrze. Myśleliście, co zrobić aby odciąć się od prezydenta i wymyśliliście, że wstrzymacie się w przypadku wotum zaufania, ale to jest stanie w rozkroku. (…) Dziwie się, że krytykujecie państwo prezydenta, przecież macie wiceprezydenta Bogusława Kośmidra i rozumiem, że wasza krytyka dotyczyła również jego pracy”.

17:58

Maślona: „Dla mnie nie do przyjęcia jest, że gdy pytam spółki czy jednostki o konkretne sprawy, to muszę iść do sądu, by otrzymać jakieś raporty np. dotyczące zanieczyszczenia miasta. Gdy mieszkańcy mówią, że np. nie chcą pola golfowego na Białych Morzach czy centrum muzyki, to prezydent i urząd mówią, że wiedzą lepiej. Po co pytać krakowian i organizować konsultacje, skoro decyzje są z góry znane?”

17:56

Radny Łukasz Maślona: „Odkładając politykę, będę chciał być merytoryczny. Widzę, że taktycznie klub Prawa i Sprawiedliwości – milczy, może dlatego, że zbliżają się Igrzyska Europejskie”.

„Raport opisuje funkcję szklanki do połowy pełnej. Znamiennym jest fakt, że Miasto Kraków nie znalazło się w czołówce żadnego rankingu międzynarodowego oceniającego jakość życia mieszkańców”.

17:55

Łukasz Sęk, radny Platformy Obywatelskiej pytał, dlaczego władze Krakowa słabo wykorzystują środki europejskie. W zeszłym roku plan zakładał pozyskanie 251 mln złotych, a udało się wykorzystać zaledwie 110 mln złotych. – Jak to jest z termomodernizacją budynków jednorodzinnych, skoro w 2019 udało się wykonać 178 termomodernizacji, a w 2021 roku było zaledwie 53, czyli trzy razy mniej. To wynika z odchodzenia od wsparcia budynków jednorodzinnych? – mówił.

– Mieszkańcy jednoznacznie w referendum wskazali, że chcą rozwoju systemu monitoringu miejskiego. Tymczasem widzimy, że jego rozwój jest minimalny, mimo że jego efektywność wzrosła: podjęto prawie dwa razy więcej interwencji na podstawie monitoringu niż w 2020 roku. Dlaczego dalej nie inwestuje się w rozwój systemu, który mieszkańcy poparli? – stwierdził Sęk.

17:40

Dominik Jaśkowiec, radny Platformy Obywatelskiej: „Raport ma obejmować podsumowanie działalności wójta, a w naszym przypadku prezydenta Krakowa. Nie mają się tam znajdować informacje, ile drzew posadzili mieszkańców, ilu ich było w teatrze, tylko to co zrobił prezydent w określonych dziedzinach”. – Ten dokument nie zawiera elementów wymaganych ustawą, nie ma na przykład informacji na temat realizacji programów – dodał.

17:37
Wojciech Krzysztonek: "Stan miasta jest, jak to mówią młodzi, bez szału, ale jest na tyle dobry, by prezydentowi udzielić wotum zaufania".
17:34
Wojciech Krzysztonek zwrócił uwagę, odnosząc się merytorycznie do raportu, między innymi na słabą realizację budowy parkingów P&R: "To źle wpływa na jakość życia mieszkańców, ale i komfort turystów".
17:30
Radny Krzysztonek: "Chwalę sobie, że byłem członkiem waszego klubu (PO - przyp. red.), ale teraz cieszę się, że już nie jestem jego członkiem".
17:27
Wojciech Krzysztonek (radny niezależny): "Ja się nie dziwię radnemu Gibale, on na każdej sesji podnosi kamyczek z kupki i rzuca w prezydenta. Ale drodzy państwo, nie można przecież współrządzić miastem przez ostatnie lata i krytykować teraz prezydenta. Kogo wy krytykujcie? Samych siebie krytykujecie! Przecież Platforma Obywatelska rządzi tym miastem na poziomie wykonawczym. Nie możemy tak działać, by polityka brała górę nad przyzwoitością. Tu jest polityka, nie ma przyzwoitości. Dzisiaj uważacie, że wam się opłaca odciąć od Majchrowskiego."
17:25

Radni klubu „Nowoczesny Kraków” wstrzymają się podczas głosowania za wotum zaufania dla prezydenta Krakowa.

17:23

Michał Starobrat: Jako radni widzimy również minusy. Bardzo dużym minusem jest strategia pana prezydenta w podejściu do Igrzysk Europejskich. Pomijam już, że pan prezydent podjął decyzję, bez wsłuchania się w głos radnych czy mieszkańców. Do tej pory nie mamy pewności, czy gmina będzie miała decydujący wpływ na to, co będzie działa się w naszym mieście.

17:21

Michał Starobrat, przewodniczący klubu „Nowoczesny Kraków”: Uważam, że Kraków i urzędnicy wykonali zdecydowanie więcej niż nawet mieszkańcy od nich oczekiwali w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. (…) Prezydent poprzez swoje miejskie jednostki i przedstawicieli realizuje i wspiera szereg projektów związanych z kulturą. Warto także wspomnieć o programie in vitro, który jest w tym roku dobrze rozreklamowany i realizowany – pojawiło się także dużo chętnych. Warto go kontynuować w kolejnych latach.

17:19
Łukasz Gibała (Kraków dla Mieszkańców): "Igrzyska Europejskie – podjęto decyzję, że odbędą się. Prezydent organizuje wydarzenie o dużo niższej randze, niż kiedyś ZIO 2022 – bez konsultacji i bez rozmowy z mieszkańcami. To dowodzi arogancji i braku szacunku do mieszkańców Krakowa."

Przewodniczący klubu Kraków dla Mieszkańców poinformował, że nie udzieli Jackowi Majchrowskiemu wotum zaufania.
17:18
Drugie wydarzenie, zdaniem Łukasz Gibały, dotyczy "Klinów – terenów, które zostały zniszczone przez dewelopera. Prezydent nie podjął żadnych działań, pojawił się nowy właściciel i już wiemy, że zamiast użytku ekologicznego, będą bloki i osiedle". Zdaniem Łukasza Gibały, "w Krakowie dochodzi do niszczenia zieleni i betonowania miasta. To odpowiedzialność Jacka Majchrowskiego, który sam mówi, że jemu odpowiadają takie inwestycje deweloperskie"
17:17
Na mównicy pojawił się Łukasz Gibała, mówiąc o trzech wydarzeniach z 2021 roku, o których raport o stanie miasta nie mówi, a jego zdaniem - powinien. „Pożar Archiwum, zbudowanego za 15 mln zł. Spłonęły dokumenty, nikt nie poniósł odpowiedzialności. To pokazuje brak odpowiedzialności w mieście. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności, prezydent również rozkłada ręce.”
17:15

Jacek Bednarz, przewodniczący klubu „Przyjazny Kraków”: „Oczywiście można powiedzieć, że winna jest tylko jedna osoba, że winny jest urząd, a głównie prezydent, bo rozumiem, że wszystkie te zarzuty, które tutaj padały, były kierowane w stronę prezydenta. Nie chce się ustosunkować do tych wszystkich rzeczy, o których mówiłeś, ale myślę, że porozmawiamy na spokojnie. Po prostu z wieloma rzeczami się nie zgadzam się diametralnie. Dzisiejsza dyskusja i wasza decyzja, o której wszyscy wiemy od wczoraj jest jednoznaczna i pokazuje dalej kierunek działania. Prosiłbym i apelował o konsensus i merytoryczną rozmowę”.

17:10

Tomasz Daros: „Dzisiejszym głosowaniem nie chcemy pokazać prezydentowi czerwonej, a żółtą kartkę. Chcemy współpracować dla Krakowa, ale chcemy, żeby ta współpraca odbywała się na warunkach partnerskich. Nie chcemy być pomijani, nie chcemy być traktowani przedmiotowo. Chcemy, żebyśmy byli traktowani podmiotowo. żeby z nami współpracować dla dobra gminy, bo wiemy gdzie są problemy i bardzo często wiemy, jak je można rozwiązać, tylko trzeba z nami usiąść rozmawiać”.

17:05

Tomasz Daros: „W 2020 roku prawie 70% krakowian powiedziało, że w Krakowie system monitoringu powinien być rozszerzany. W 2019 roku do sieci miejskiego monitoringu podpiętych było 221 kamer. Dwa lata później było 228 kamer, więc różnica wyniosła zaledwie siedem. Żeby było śmieszniej, to w 2020 roku liczba kamer zmalała. Naprawdę tego nie rozumiem”.

17:00

Tomasz Daros, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej: „Przez ostatnie pół godziny słuchaliśmy bardzo dobrego wystąpienia, które omawiało to, w jakim miejscu znajduje się nasze miasto. Otrzymaliśmy wiele liczb, wiele przykładów, ale to są tylko liczby. Dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze? Z tegorocznego sondażu „Gazety Wyborczej” możemy dowiedzieć się, że 75 procent krakowian chce zmiany. (…) Jak to jest, że mieszkańcy, z którymi rozmawiamy, a ostatnio rozpoczęliśmy nowy projekt „Kraków w przyszłości”, mówią nam, że jest trochę inaczej, niż możemy wyczytać z raportu. W czasie spotkań mieszkańcy zwracają nam uwagę, że w mieście przede wszystkim kuleje dialog, a wyniki konsultacji społecznych nie są wprowadzane w życie”.

16:49

– W 2021 roku rada miasta podjęła 720 uchwały, z czego udało się zrealizować 529 uchwał, a w trakcie realizacji znajduje się 187 uchwał, z czego 64 w ciągłej realizacji. Uchylone zostały cztery uchwały, z czego w trzech przypadkach była to decyzja rady, a jedna uchwała została uchylona rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody – mówił Piotr Wierzchosławski.

16:41

W trzech ostatnich dziedzinach (gospodarki komunalnej, pomocy i integracji społecznej oraz zdrowia) dyrektor wydziału zwrócił szczególną uwagę na to, że w 2021 roku odebrano i zebrano o 3,25% odpadów więcej niż w 2020 roku. – Wszystkie odpady komunalne odebrane i zebrane w zeszłym roku zostały poddane procesom przetwarzania w odpowiednich dla danego rodzaju odpadów instalacjach. Ogółem Miasto zapewniło uzyskany poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 27,3%, przy wymaganym 20% – poinformował.

16:37

Podczas omawiania kolejnych czterech dziedzin (ochronie i kształtowaniu środowiska, planowaniu przestrzennym i architekturze, sporcie i rekreacji oraz transporcie) stwierdził, że według przeprowadzonych obliczeń wskaźnik dostępności publicznych terenów zieleni dla mieszkańców w 2021 roku wynosił 80,4 %.

– W wyniku konsekwentnie realizowanych od lat przez miasto działań, stężenia substancji odnotowywane przez stacje monitoringowe ulegały sukcesywnemu obniżeniu i w roku 2020 na wszystkich z ośmiu stacji monitoringowych stężenia średnioroczne dla pyłu zawieszonego PM10 wykazały wartości zgodne z normą. Analiza danych z monitoringu wskazuje, iż w roku 2021 roku wszystkie stacje monitoringowe, z wyjątkiem stacji komunikacyjnej przy al. Z. Krasińskiego, osiągnęły wartości normatywne w zakresie stężeń średniorocznych PM10 – powiedział Piotr Wierzchosławski.

Zdradził, że w stosunku do 2020 roku w 2021 roku nastąpił wzrost liczby samochodów o 18 790, przez co wskaźnik motoryzacji dla samochodów osobowych wynosił 703 pojazdy na 1000 mieszkańców – kolejny wzrost o 3 punkty procentowe w skali roku.

– Pomimo podobnej pracy przewozowej, jak rok wcześniej, przewoźnikom nie udało się zachęcić mieszkańców do powrotu do transportu zbiorowego – podkreślił.

16:22

Piotr Wierzchosławski skupił się także na omówieniu kolejnych czterech dziedzin zarządzania miastem: przedsiębiorczości i nauce, turystyce i promocji, kulturze i ochronie dziedzictwa oraz mieszkalnictwie. Powiedział, że w 2021 roku Kraków odwiedziło 7,38 mln osób, w tym 0,77 mln to odwiedzający z zagranicy, a 6,61 mln to odwiedzający krajowi. Liczba odwiedzających nasze miasto była mniejsza o 20,2% w porównaniu do roku 2020 i aż o 47,5% mniejsza w porównaniu do 2019 roku.

16:18

W drugiej kolejności przedstawiciel urzędu omówił sprawy związane z bezpieczeństwem, społeczeństwem obywatelskim oraz oświatą i wychowaniem. Podał, że w zeszłym roku miasto prowadziło 426 szkół i placówek samorządowych. W samorządowych przedszkolach i szkołach uczyło się 99 030 dzieci, młodzieży i dorosłych. Łączna liczba etatów nauczycieli zatrudnionych w krakowskich szkołach i placówkach samorządowych wyniosła 12 271,4 etatu – co oznacza zwiększenie o 203,8 etatu w stosunku do roku ubiegłego.

16:16

W pierwszej kolejności Piotr Wierzchosławski prezentuje dane dotyczące administracji i cyfryzacji. W 2021 roku w Krakowie realizowano działania w ramach 707 usług publicznych (453 w ramach UMK i 254 w ramach miejskich jednostek organizacyjnych). Magistraccy urzędnicy w zeszłym roku wydali ponad 334 tysiące decyzji administracyjnych oraz 451 decyzji podatkowych. Ogółem wydano ponad 786 tys. decyzji administracyjnych, a ich terminowość wyniosła 99,93%.

16:13

Piotr Wierzchosławki, wicedyrektor magistrackiego wydziału strategii i planowania prezentuje raport o stanie gminy za zeszły rok. – W raporcie pokazujemy, w jaki sposób nakłady finansowe i związane z nimi efekty przekładają się na rezultaty w poszczególnych 15 dziedzinach zarządzania miastem oraz na cele strategiczne – powiedział.

16:05

Rozpoczęła się druga dzisiejsza sesja Rady Miasta Krakowa. Radni będą głosować za przyznaniem absolutorium oraz udzieleniem wotum zaufania dla prezydenta.

13:36

Druga sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której radni będą podejmować decyzje ws. wotum zaufania i absolutorium rozpocznie się dziś o godz. 16

13:00

Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej: – Budżet za 2021 roku jest jak szklanka: dla jednych jest do połowy pusta, a dla innych – do połowy pełna. Wydaje mi się, że w większości, poza wydatkami i dochodami majątkowymi, nie można mieć zastrzeżeń do wykonania budżetu.

12:48

Michał Starobrat, przewodniczący klubu „Nowoczesny Kraków” porównał sprawozdanie finansowe miasta do ucznia, który na koniec roku przyniósł świadectwo z samymi piątkami i czwórkami, tylko w ciągu roku wszystkie sprawdziany musiał poprawiać z dwójek i trójek. – Ten budżet w ciągu roku poprawialiśmy tyle razy, że chyba tylko niektórzy radni są to w stanie policzyć. Poprawialiśmy ten budżet, aby świadectwo wyglądało tak ładnie jak teraz.

12:45

Łukasz Gibała, przewodniczący klubu „Kraków dla Mieszkańców”: – To dzięki realizacji nowych inwestycji mieszkańcy mogą mieć lepszy komfort życia. Jak zauważyli moi przedmówcy, plan inwestycyjny został wykonany kiepsko. Chcę zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Na północy Krakowa leży przebudowa al. 29 Listopada oraz bardzo wolno idzie budowa linii tramwajowej na Górkę Narodową. Podobnie idzie, jak „krew z nosa” przebudowa ul. Królowej Jadwigi. Po trzecie Kraków słynie z tego, że ma fatalny stan torowiska i z zaplanowanych 50 mln złotych na remonty wydanych zostało zaledwie 30 mln

12:39

Jacek Bednarz, przewodniczący klubu „Przyjazny Kraków”: – Uchwalając budżet pod koniec 2020 roku musieliśmy mierzyć się z kolejną falą koronawirusa i wszystkich nas zaskoczyło, że przedsiębiorcy działają i płacą podatki, co pozwoliło nam utrzymać stabilność finansową w zeszłym roku.

12:34

Grzegorz Stawowy z Platformy Obywatelskiej mówił, że stara się zrozumieć argumenty dotyczące niewykonania planu inwestycyjnego. Jednak dodał, że w niektórych zadaniach winę ponoszą szefowie niektórym miejskich jednostek. – Niepokoi nas wzrost zadłużenia z 3,4 mld złotych w 2020 roku do blisko 4,2 mld złotych w zeszłym roku – stwierdził.

12:22

Mariusz Kękuś w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości: – Warto zwrócić uwagę, że w stosunku do pierwotnego budżetu dochody wzrosły o prawie 800 mln złotych, ale niestety martwi fakt, że kolejny rok z rzędu mamy bardzo słabe wykorzystanie środków zewnętrznych. W zeszłym roku udało się pozyskać zaledwie 110 mln złotych z zaplanowanych 270 mln złotych, co stanowi jedynie 40 procent.

11:49

Wiceprezydent Krakowa mówił, że jednym z powodów słabego wykonania planu inwestycyjnego były protesty mieszkańców, które w jego ocenie są zrozumiałe, ale powodują przewlekłość w realizacji projektów. Stwierdził, że w przyszłości trzeba prowadzić konsultacje społeczne, bo decyzje zapadające na poziomie rady był akceptowalne przez mieszkańców danych obszarów.

11:36

Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa przekazał, że w zeszłym roku urzędnicy musieli zajmować się 369 zadaniami inwestycyjnym. Najwięcej było zadań programowych.

11:08

Skarbniczka Krakowa Małgorzata Okarmus mówiła, że dochody budżetu zostały wykonane w 104 procentach i wyniosły ponad 7 mld złotych. Największe znaczenie w budżecie (28,1 % wszystkich pozyskanych w ciągu roku dochodów) miały udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Jeszcze lepiej zrealizowano dochody z udziałów w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT): pozyskano 107,7 % założonych środków.

10:57

Prezydent Krakowa poinformował, że zeszłoroczne wydatki na inwestycje wyniosły ponad 1,2 mld złotych, co stanowiło 86 procent wcześniej założonego planu. Najwięcej pieniędzy, bo 485 mln złotych zostały przeznaczone na zadania związane z transportem, ponad 178 mln złotych pochłonęła gospodarka komunalna i ochrona środowiska (w tym zadania związane z utrzymaniem zieleni). Na zadania inwestycyjne w oświacie w zeszłym roku przeznaczono 101 mln złotych.

10:49

W sesji uczestniczy prezydenta Krakowa Jacek Majchrowski. – Realizacja budżetu za rok 2021odbywała się w skomplikowanych warunkach – stwierdził. Powiedział, że miasto musiało mierzyć się m.in. z epidemią koronawirusa, niekorzystnymi zmianami w prawie krajowym czy rosnącą pod koniec roku inflacją.

10:45

Dziś radni Krakowa będą dyskutować podczas dwóch sesji rady miasta. Pierwsza rozpoczęła się o godz. 10, a druga została zaplanowana na godzinę 16. Po południu radni mają głosować nad wotum zaufania oraz absolutorium.

10:43

Czym jest absolutorium i czym różni się od wotum zaufania. O dwóch kluczowych decyzjach rady miasta pisaliśmy wczoraj.

comments powered by Disqus