Problemów z przebudową Myślenickiej ciąg dalszy. ZIKiT jest dobrej myśli

Budowa drogi fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rozpisany w listopadzie przetarg na przebudowę ulicy Myślenickiej ciągle nie jest rozstrzygnięty. ZIKiT już kilkukrotnie przesuwał termin wyboru wykonawcy, a najważniejszą dla tej sprawy decyzję musi teraz przygotować od nowa. Cały czas jednak przekonuje, że wszystko jest na dobrej drodze.

Ta historia ciągnie się już o wiele za długo i nadal nie może się doczekać pozytywnego zakończenia. Głównym problemem jest brak decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej. To dzięki niej można m. in. przejąć na potrzeby poszerzenia ulicy fragmenty sąsiednich działek.

Taka decyzja była już wydana, ale została szybko zaskarżona. Dokumenty trafiły do wojewody w styczniu ubiegłego roku i choć w marcu odwołanie zostało wycofane, urząd wojewódzki znalazł tam inne uchybienia. Od tego czasu trwała wymiana korespondencji oraz ciąg spotkań przedstawicieli urzędu miasta, urzędu wojewódzkiego i projektanta.

Już w lipcu mógł uchylić

Urząd wojewódzki informuje, że już w lipcu mógł uchylić zaskarżoną decyzję, bo nie uzupełniono niektórych braków w dokumentacji. Ze względu na wagę sprawy wyznaczane były jednak kolejne terminy i spotkania.

– Spotkania i rozmowy urzędu wojewódzkiego z urzędem miasta odbywają się w dobrej atmosferze, a co najważniejsze, każdej ze stron zależy na kompleksowym przeprowadzeniu inwestycji – przekonywał nas pod koniec stycznia rzecznik wojewody Krzysztof Marcinkiewicz.

Wiosną nowe otwarcie?

Jak widać, dobra atmosfera nie wystarczyła, bo sprawa nie posunęła się do przodu. Na początku marca ZIKiT ogłosił, że decyzja ZRID została uchylona. Teraz trzeba uzyskać nową, poprawioną. I choć tak długo trwały dyskusje nad wcześniejszym dokumentem, ZIKiT zakłada, że tym razem uda się to jeszcze wiosną.

– Uchylenie decyzji nie oznacza zagrożenia dla realizacji ważnej dla mieszkańców inwestycji. Po korekcie wskazanych przez wojewodę problemów formalnych, poprawiona decyzja ZRID powinna zostać wydana na wiosnę. Projektant już bada odrzuconą dokumentację i będzie chciał jak najszybciej wystąpić o ponowne wydanie decyzji – informuje Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. Przypomina przy tym, że w budżecie środki na tę inwestycję są zapewnione. Ulica Myślenicka, z kwotą 29,5 mln, jest w czołówce najdroższych tegorocznych inwestycji.

Przetarg trwa

Choć ciągle nie było zielonego światła dla decyzji ZRID, ZIKiT jeszcze w listopadzie rozpisał przetarg na wykonanie prac. Później termin jego rozstrzygnięcia był już kilkukrotnie przesuwany – ostatnio na 17 marca.

Urzędnicy jednak zapewniają ciągle, że brak decyzji nie ma tutaj znaczenia i że już wkrótce poznamy firmę, która przebuduje ulicę Myślenicką.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus