Przebudowa ul. Łokietka już bez przeszkód. Jak pojadą samochody, a jak autobusy?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po trwającej wiele miesięcy przerwie na ulicę Łokietka wracają ekipy budowlane. W pierwszej kolejności przygotują trasy objazdowe, a za ok. trzy tygodnie remontowany fragment zostanie zamknięty.

Ulica Łokietka ma być przebudowana na odcinku pomiędzy ul. Kaczorówka i Gaik. Prace rozpoczęły się w minionym roku i niedługo potem, pod koniec października, zostały wstrzymane. Urzędnicy i wykonawca długo przerzucali się pismami i nie mogli dojść do porozumienia, głównie w sprawie organizacji ruchu.

Wykonawca stał na stanowisku, że nie może prowadzić prac wymagających głębokich wykopów przy utrzymaniu ruchu, na czym zależało miastu. Ostatecznie jednak uzgodniona została nowa organizacja ruchu, zakładająca zamknięcie przebudowywanego fragmentu, z możliwością dojazdu jedynie do posesji.

– Doszliśmy do porozumienia z wykonawcą. Przystąpił już do wznowienia prac. Zaczyna od wykonywania peronów przystankowych na trasie objazdowej – informuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Jak mówi, wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu potrwa około trzech tygodni, a prace te będą kosztowały ok. 900 tysięcy złotych.

Dwie trasy

Dla zamkniętego odcinka wyznaczone zostały w sumie trzy trasy objazdowe.

Samochody do 3,5 t będą kierowane na ul. Gaik, Jasnogórską, Conrada i Opolską. To jeden z ważnych powodów wyznaczenia ronda na ul. Jasnogórskiej, bez którego niemożliwe byłoby skierowanie tędy ruchu w stronę centrum miasta.

Autobusy ominą newralgiczny odcinek inną trasą: ulicami Na Zielonki, Księdza Adama Zięby, Na Popielówkę, Lawendową, Słoneczną, Pękowicką i Starego Wiarusa. Na trasie wyznaczonych zostanie łącznie pięć par przystanków.

Pojazdy powyżej 3,5 t będą natomiast kierowane na drogę krajową 94.

Rondo gotowe

– W tym momencie nie ma już przeszkód dla wykonywania tras objazdowych, ponieważ od dziś powinno już być w pełni przejezdne rondo na ul. Jasnogórskiej – zapowiada przedstawiciel zarządu dróg. Przypomnijmy: wyznaczone na początku kwietnia rondo było w ciągu ostatnich tygodni powiększane – tak, by nie było konieczne zwężenie na ul. Jasnogórskiej z dwóch do jednego pasa.

Ulica Łokietka na przebudowywanym fragmencie zostanie zamknięta zaraz po przygotowaniu tras objazdowych (na razie dokładny termin nie został podany). Prace potrwają około roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały