Przegląd prasy, 25 stycznia: darmowa komunikacja miejska

Darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców Krakowa, nowa umowa na stadion Wisły czy włamanie w środku dnia do kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym – to tylko niektóre tematy opisywane przez lokalną prasę.

DZIENNIK POLSKI:

Przez błędy urzędników do Nowej Huty pojedziemy w wielkim ścisku

„Szukając wykonawcy inwestycji, urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu po raz pierwszy w historii wprowadzili do przetargu zapis, że to zwycięska firma zapewni autobusy zastępcze, które będą wozić pasażerów na wyłączonym odcinku. Nie zaznaczyli jednak wyraźnie, że powinny to być wyłącznie długie pojazdy, np. 18-metrowe, które jeżdżą po Krakowie. Wykorzystał to zwycięzca przetargu - Budimex. W efekcie podróżni tłoczyć się będą w krótkich, 10-metrowych pojazdach. (…)Urzędnicy miejscy przekonują, że pasażerowie podróżujący w stronę Nowej Huty będą woleli jechać tramwajem trasą objazdową niż zastępczym autobusem”.

Wisła zapłaci miastu trzy miliony złotych za stadion

„Wczoraj dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztof Kowal i prezes piłkarskiej Wisły Jacek Bednarz podpisali umowę, na mocy której krakowski klub będzie korzystał ze stadionu do 30 czerwca 2015 roku. Wisła za ok. 3 mln zł rocznie ma wynajmować cały stadion na 22 mecze w sezonie. Klub będzie przejmować obiekt 12 godzin przed meczem i oddawać 12 godzin po jego zakończeniu. Wisła ma opiekować się murawą boiska. W ramach umowy będzie też korzystała z części pomieszczeń administracyjnych na klubowe biura oraz tzw. strefę kibica, gdzie można kupić bilety na mecze”.

Radni: Tramwajem w centrum za darmo. Urzędnicy: Kto za to zapłaci?

„Radni Dzielnicy I Stare Miasto zwrócili się do prezydenta Krakowa z wnioskiem, aby na okres próbny wprowadzić bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w centrum, na terenie drugiej obwodnicy. (…)- Wprowadzenie darmowej komunikacji w drugiej obwodnicy miałoby wpływ na uspokojenie ruchu w centrum - mówi Aleksander Miszalski, radny Dzielnicy I, pomysłodawca uchwały w sprawie darmowego transportu. (…) - Trzeba byłoby przeliczyć, ile musielibyśmy dopłacić do transportu zbiorowego przy takim rozwiązaniu. Według mnie, realizacja tego pomysły jest niemożliwa - komentuje wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel”.

GAZETA WYBORCZA:

Sztokholmu nie stać na olimpiadę, Kraków – tak

„Zbyt wysokie koszty i nadmierne ryzyko finansowe to główne powody rezygnacji stolicy Szwecji ze starań o organizację zimowych igrzysk w 2022 r. (…) Władze Krakowa przekonują jednak, że na organizację igrzysk pieniądze się znajdą. – Jeśli stać nas było na zorganizowanie Euro, które było większą imprezą niż igrzyska olimpijskie, to i w tym przypadku sobie poradzimy – zapewnia prezydent miasta Jacek Majchrowski. – Podstawowa infrastruktura sportowa w Krakowie już istnieje. Trzeba dobudować m.in. halę treningową, tor szybkiej jazdy w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego – wylicza prezydent Majchrowski i przypomina, że te obiekty mogą być używane również po zakończeniu igrzysk”.

Zabić czy jednak pokochać?

„Skoro PO ma przegrać w najbliższych wyborach z Jackiem Majchrowskim, to może lepiej w ogóle nie wystawiać kandydata na prezydenta Krakowa? Takie głosy w Platformie słychać coraz częściej. Ale partia ma też gotowy scenariusz prawyborów, które mają wyłonić reprezentanta w prezydenckim wyścigu. (…) – Jeśli nie mamy szans na wygranie finału, to lepiej, by wybory zakończyły się już w pierwszej turze. A finału nie da się wygrać, bo środowiska centroprawicowe w Krakowie czują do siebie tak dużą niechęć, że w drugiej turze sobie nie pomogą - mówi były senator PO Stanisław Bisztyga”.

GAZETA KRAKOWSKA:

Uszkodził cenny obraz Matki Bożej

„Młody mężczyzna wczoraj po godz. 10 wyważył przeszklone drzwi do jednej z najstarszych krakowskich świątyń, stojącej na Rynku Głównym. Z dwu metrowym metalowym prętem rzucił się na XVII-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem wiszący na ołtarzu, aby ściągnąć pozłacana koronę. (…)Napastnik trafił do komisariatu. Obraz na twarzy Maryi ma liczne zadrapania, a nawet głębokie ubytki. Był gruntownie konserwowany zaledwie dwa lata temu. Jest bardzo cenny dla kościoła św. Wojciecha. Pierwowzorem był XII-wieczny obraz z Bazyliki Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie”.

Centrum AGH na pół ulicy

„Zakończenie budowy Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w tym roku. Olbrzymi kompleks to największa inwestycja uczelni od czasu budowy gmachu głównego przy al. Adama Mickiewicza, blisko 80 lat temu. Na powierzchni 15,5 km kw. znajdzie się 38 nowoczesnych laboratoriów wraz z infrastrukturą techniczną. (…) Całość centrum zaprojektowano w taki sposób, by wpisywało się w otoczenie. Budynek, choć bardzo nowoczesny, przypominać ma stylem sąsiednie gmachy. Aby zachować przejście dla pieszych wzdłuż ul. Czarnowiejskiej, zaplanowano stworzenie dwóch tuneli”.

comments powered by Disqus