Przejście przy Jubilacie ciągle w remoncie [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Remont przejścia podziemnego przy Jubilacie przedłużył się już o prawie dwa miesiące, a końca prac ciągle nie widać. ZIKiT na razie nie zna ani ostatecznego terminu zakończenia prac, ani kwoty, w jakiej zamknie się inwestycja.

Obserwując postępy prac przy remoncie przejścia podziemnego przy Jubilacie, można dojść do wniosku, że to jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji w mieście. Prace rozpoczęły się 4 grudnia i miały zakończyć 20 kwietnia. W międzyczasie udało się m.in. gruntownie przebudować prawie 600-metrowy fragment ulicy Cechowej i wybudować nową drogę do przystanku w Opatkowicach, a kolejarze kończą już rozpoczętą w lutym przebudowę skrzyżowania ulic Radzikowskiego i Rydla, wraz z układem drogowym w pobliżu.

Konstrukcja zaskoczyła projektantów

Tymczasem jest już połowa czerwca, a prace przy przejściu podziemnym nie są zakończone. Firma dalej pracuje, choć formalnie obowiązuje ją dotychczasowa umowa, z pierwotnymi terminami. ZIKiT tłumaczy opóźnienie dodatkowymi pracami, które okazały się potrzebne. Jak przekonują urzędnicy, przed rozpoczęciem przebudowy nie dysponowali dokumentacją starego przejścia i dopiero po jego częściowym demontażu okazało się, że zakres prac przy fundamentach i murach oporowych musi być większy. – Wymagało to dodatkowych opracowań projektowych oraz pracochłonnych prac demontażowych i naprawczych nieujętych w pierwotnych projekcie – mówi Michał Pyclik.

Nic nie wiadomo

Ile będą kosztować dodatkowe roboty? Pod koniec maja media informowały o dodatkowych 300 tysiącach złotych, ale precyzyjna kwota nie jest znana, ponieważ, jak informował nas ZIKiT pod koniec ubiegłego tygodnia, umowa ciągle nie jest aneksowana. – Aneks nie został jeszcze podpisany. Wykonawca musi dostarczyć kosztorys prac, aby można było go podpisać – mówi Michał Pyclik. Dołożenie 300 tysięcy złotych oznaczałoby wzrost kosztów o ponad 10 procent, z ok. 2,6 do ok 2,9 miliona złotych.

Aneks ma przewidywać m.in. zwiększenie zakresu robót (trzeba m.in. wymienić cały sufit, a nie jak przewidywano tylko część), zwiększenie kwoty i wydłużenie terminu wykonania. O ile? To też się dopiero okaże. – Termin będzie możliwy do określenia po tym, jak wykonawca dostarczy kosztorys prac – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Zatoka też do remontu

Nowe ściany podziemnego przejścia już teraz upodobali sobie wandale. Na marmurowych płytach regularnie pojawiają się nowe bazgroły. ZIKiT uspokaja, że napisy są na bieżąco usuwane, a docelowo w przejściu pojawi się monitoring.

Jest też inny problem: przeciek, którego skutki widać na nowej elewacji od strony domu handlowego. – Przeciek pochodzi od zatoki autobusowej. Zostanie on usunięty podczas wykonania remontu zatoki autobusowej, który jest zaplanowany w okresie wakacyjnym. Zostanie przeprowadzony w ramach bieżącego utrzymania – zapewnia Michał Pyclik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Zwierzyniec
comments powered by Disqus