Przeminęło z parą. Fotograficzna podróż w świat parowozów w Nowohuckim Centrum Kultury

fot. Krzysztof Prądzyński/mat. prasowe NCK

„Przeminęło z parą” to kilkadziesiąt zdjęć Krzysztofa Prądzyńskiego ukazujących parowozy z lat 1993–2001. Ekspozycja prezentowana jest w ramach cyklu wystaw fotograficznych pod wspólnym tytułem „Cztery żywioły”.

Autorami prac są fotografowie zrzeszeni w Krakowskim Klubie Fotograficznym, a pomysłodawcą Zbigniew Grzyb – dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

– Przez dwa letnie miesiące, w przestrzeniach wystawienniczych Nowohuckiego Centrum Kultury i w plenerze, oglądać będzie można prace artystów powszechnie uznanych i tych, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę sztuki – zapowiada Zbigniew Grzyb.

Parowozy w obiektywie

„Przeminęło z parą” to wystawa fotografii Krzysztofa Prądzyńskiego – miłośnika zabytków techniki i krakowianina. Jest ona sentymentalną podróżą w świat parowozów.

– Okazją do zrobienia zdjęć były moje wyprawy do Wolsztyna, jedynej parowozowni w Europie, gdzie zabytkowe parowozy prowadziły jeszcze pociągi towarowe i osobowe. Ściągało to rzeszę fotografów i miłośników kolei z całego świata. Przepiękne krajobrazy Dolnego Śląska można było podziwiać i uwieczniać fotograficznie w czasie przejazdów specjalnych z parowozami na linii z Wałbrzycha do Kłodzka, czy z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego – wyznaje Krzysztof Prądzyński.

Zdjęcia, które krakowianie i turyści mogą zobaczyć w Nowohuckim Centrum Kultury, zostały wykonane w tradycyjny sposób, czyli na fotograficznych filmach małoobrazkowych. Wystawa czynna jest do 31 sierpnia. Wstęp wolny.

Cztery żywioły

„Przeminęło z parą” to niejedyna ekspozycja prezentowana w ramach cyklu „Cztery żywioły”. Do 10 sierpnia w plenerowej przestrzeni NCK będzie można oglądać wystawę poświęconą wodzie, która stała się dla fotografów źródłem bogatych inspiracji.

– Oglądając wystawę uświadamiamy sobie, że woda jest wszędzie i towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, a w dodatku doskonale nadaje się na temat artystycznych inspiracji i poszukiwań – mówi Monika Stachnik-Czapla, prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

W ramach cyklu „Cztery żywioły” w Białej Galerii CENTRUM otwarta zostanie jubileuszowa wystawa Kazimierza Kalkowskiego, ukazująca rzeźby ceramiczne, malarstwo i rysunek. Ekspozycja z okazji 40-lecia twórczości artysty prezentowana będzie od 19 sierpnia do 18 września.

Czwarta wakacyjna wystawa to prace uczestników zajęć plastycznych, które odbywały się w Nowohuckim Centrum Kultury. Można zobaczyć na niej malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, origami czy papieroplastykę. Ekspozycja czynna do 11 września w Szarej i Czarnej GALERII CENTRUM.

Na wystawy prezentowane w ramach cyklu „Cztery żywioły” wstęp wolny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus