Przestrzeń dla sztuki. Trzy wystawy prac wybitnej krakowskiej malarki

Teresa Kotkowska-Rzepecka fot. mat.prasowe NCK

Kolejna odsłona projektu „Przestrzeń dla sztuki”. W Nowohuckim Centrum Kultury, ASP i Uniwersytecie Ekonomicznym można oglądać prace Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej.

To już ósma odsłona „Przestrzeni dla sztuki”. To projekt prezentujący dorobek twórczy wybitnych współczesnych artystek i artystów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych. Ma on pomóc w dotarciu do szerokiego kręgu odbiorców z różnych środowisk.

Tym razem w trzech miejscach od 12 maja można oglądać prace prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Malarka znajduje się w gronie najwybitniejszych abstrakcjonistów przełomu XX i XXI wieku, jest też nauczycielką kilku pokoleń absolwentów krakowskiej ASP.

Joanna Gościej-Lewińska, kuratorka wystawy w NCK, zaznacza, że Kotkowska-Rzepecka tworzy sztukę znakomitą, lecz wymagającą od odbiorcy.

–  Sztukę porywającą, namiętną, pełną rozmachu i emocji, a zarazem wyrafinowaną i majestatyczną, emanującą poczuciem godności, bez choćby cienia „kobiecej” kokieterii czy sentymentalizmu – podkreśla Gościej-Lewińska.

„Kodu musimy nauczyć się sami”

Wystawy są prezentowane jednocześnie w Nowohuckim Centrum Kultury, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytecie Ekonomicznym. Ekspozycje potrwają do 10 czerwca (wstęp wolny).

– Wstępując w świat obrazów Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, nie liczmy na łatwą pomoc ze strony artystki. Nie podpatruje innych, nie eksperymentuje z bieżącymi modami, podąża własną ścieżką, ufając jedynie intuicji i wrażliwości. Jej kodu – języka – musimy się uczyć sami. Opowiada o swoich przeżyciach, emocjach i przemyśleniach, posługując się magicznymi właściwościami światła, harmonią i dysonansami barw, eksploatując niezwykłe właściwości różnych kształtów – mówi Gościej-Lewińska.

Wernisaż wystawy odbył się 14 maja w Białej Galerii Centrum NCK.

– Dajmy się więc ponieść swojej intuicji, szukajmy w każdym obrazie prawdy, ale podanej nie wprost, nie dosłownie. To tak jakbyśmy oglądali ślad po samolocie na pustym niebie – widzimy koraliki obłoków, ale myślimy o skrzydlatej maszynie – dodaje Gościej-Lewińska.

Bohaterami dotychczasowych edycji „Przestrzeni dla sztuki” byli m.in. Paulin Wojtyna, Janina Kraupe, Janusz Tarabuła, Stefan Gierowski, Leszek Misiak, Franciszek Bunsch i Ryszard Otręba.

comments powered by Disqus