Przez ponad dwa lata nie przejdziesz przez stację Bonarka

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Nie można już przejść przez tory na stacji kolejowej Kraków Bonarka. PKP PLK zlikwidowały dotychczasowe przejście, a pieszym pozostało nadkładanie drogi przez ulicę Kamieńskiego. Tak będzie do końca 2019 roku, kiedy nad torami powstanie nowa kładka.

W sprawie przejścia napisał do nas Czytelnik. – Od miesięcy, prawie co drugi dzień, pociągi towarowe blokowały dojście do peronów, co uniemożliwiało dostanie się do pociągu od strony budynku dworcowego, od ul. Tischnera – pisze pan Tomasz. – Natomiast w ostatnich dniach przejście zostało fizycznie zlikwidowane i dojście do peronu możliwe jest tylko od ul. Puszkarskiej. Żeby po wyjściu z pociągu dostać się na ul. Tischnera, trzeba nadkładać drogi wiaduktem na ul. Kamieńskiego – zwraca uwagę.

Ze względów bezpieczeństwa

PKP PLK precyzuje, że ścieżkę zlikwidowano jeszcze w lutym, a powodem miały być kwestie związane z bezpieczeństwem. – Przejście to ma niekorzystne usytuowanie i prowadzi przez sześć torów. Występuje tu duże prawdopodobieństwo częstego zastawiania go przez stojące na stacji składy towarowe, co może prowokować niebezpieczne zachowania osób przekraczających tory, zwłaszcza przy zwiększonym ruchu kolejowym – tłumaczy Dorota Szalacha z PKP PLK.

– Przejście nie mogło spełniać już w wystarczającym stopniu wymogów bezpieczeństwa, dlatego nie zostało dopuszczone dla ruchu pieszych – dodaje przedstawicielka spółki. W lutym PKP PLK zlikwidowały przejście i oznakowały teren.

Będzie kładka

Tak ma pozostać aż do 2019 roku, bo wtedy zakończy się planowana modernizacja przebiegającej przez stację linii kolejowej. W ramach tych prac powstanie kładka pieszo-rowerowa. – Połączy ona peron kolejowy stacji Kraków Bonarka z przystankami komunikacji zbiorowej przy ulicy Tischnera i Puszkarskiej oraz sąsiednim centrum handlowym. Poprawi dostępność linii kolejowej dla pieszych i rowerzystów oraz ułatwi komunikację podróżnym i mieszkańcom – zapewnia Szalacha.

Na razie jednak jedynym legalnym sposobem przekroczenia torów w tym rejonie pozostanie przejście przez wiadunkt na ulicy Kamieńskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie Podgórze
comments powered by Disqus