Przy alei Daszyńskiego powstaną literackie ławki

Al. Daszyńskiego w Krakowie, Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Historie bajkowych postaci na wyciągnięcie ręki. Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały czy Smok Wawelski zagoszczą na krakowskich ławkach. Kilka z nich powstanie na Grzegórzkach, przy al. Daszyńskiego. Chodzi o projekt Kody Miasta, w ramach którego są one wyposażane w specjalne tabliczki, na których obok imienia i nazwiska literackiego bohatera znajduje się również kod QR.

Dzięki temu, za pomocą telefonu z aplikacją do odczytywania kodów QR można zeskanować ukryty szyfr. Następnie trafiamy na stronę internetową, gdzie można znaleźć biografię danej literackiej postaci i fragment książki – w wersji tekstowej i audio. Oprócz tego, na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można odnaleźć inne, literackie ławki.

Nowe literackie adresy

Jak dotąd można je było znaleźć na Plantach, w parku Ratuszowym oraz na Kazimierzu. Kolejną dzielnicą, w której znajdzie się dla nich miejsce, będą Grzegórzki.

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Pies Dżok i Smok Wawelski – tych bohaterów raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. To właśnie im będą dedykowane poszczególne, literackie adresy. Nowe ławki pojawią się 6 września wokół placu zabaw przy al. Daszyńskiego, a jedna z nich – pod rzeźbą Smoka Wawelskiego na Bulwarach Wiślanych.

– Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka do klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań czy słuchowisk – mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Coś dla dzieci

W związku z uroczystym odsłonięciem ławek przy al. Daszyńskiego, zaplanowano wiele wydarzeń dla najmłodszych. O godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, w trakcie którego najmłodsi uczestnicy spotkania będą mogli usłyszeć niezwykłą historię Psa Dżoka.

Godzinę później rozpoczną się warsztaty literackie, podczas których dzieci będą wspólnie wymyślały związaną z naszym miastem historię.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus