Przy Karmelickiej powstanie jednak park

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po wielu latach sporów o zagospodarowanie terenu parkingu przy ul. Karmelickiej ruszają konsultacje społeczne dotyczące parku.

9 kwietnia ruszą konsultacje społeczne dotyczące planowanej realizacji projektu pn. „Tak dla parku przy Karmelickiej”. Czy to oznacza, że ostatecznie powstanie tam park?

Miał być Instytut Pamięci Narodowej z kawałkiem parku, parking i jeszcze stacja metra

Teren między Karmelicką a Dolnych Młynów ma niebywale burzliwą przeszłość. Cztery lata temu powstał pomysł, by na terenie starego parkingu powstała siedziba Instytutu Pamięci Narodowej, a na pozostałym skrawku terenu – park.

Urzędnicy zaprotestowali jednak, podając za powód planowanie wybudowania metra w Krakowie. Wspomniany teren miał posłużyć za miejsce wybudowania stacji. Były też pomysły, by wybudować tam podziemny parking, co nie spodobało się mieszkańcom i ekologicznym aktywistom.

Są konsultacje społeczne, a więc koniec sporu?

Odpowiedź brzmi – tak! Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę parku i teren pomiędzy Karmelicką a Dolnych Młynów się zazieleni. – Zgodnie z życzeniem mieszkańców, stanęło na parku – informuje Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Jako że jest to ostatnie takie miejsce w centrum miasta, chcielibyśmy, by to był park jak najbardziej wyeksponowany – dodaje.

Kempf podaje, że wojewódzka konserwator zabytków, prof. Bogdanowska, zdecydowała, że jeśli powstanie metro w Krakowie, to będzie umiejscowione właśnie tam. W sprawie parku zostanie przeprowadzony międzynarodowy konkurs, przy współudziale Stowarzyszenia Architektów Polskich.

W konsultacjach, które ze względu na obecną sytuację odbędą się online, mieszkańcy zdecydują, jaką formę chcieliby, aby ten park miał. A pomysłów jest wiele. Ze względu na bliskość Biblioteki Wojewódzkiej park może spełniać funkcje kulturowe, z przestrzenią do organizacji różnych wydarzeń i czytania książek. Może też być miejscem rekreacyjnym, z placami zabaw.

Przebieg konsultacji

– W tym etapie konsultacji chcemy dowiedzieć się, na czym najbardziej zależy mieszkańcom – mówi Kempf. – Wtedy wyklaruje nam się, czy powinna to być przestrzeń kulturowa czy rekreacyjna – dodaje. Pierwszy etap konsultacji zostanie przeprowadzony w formie ankiety internetowej, ze względu na obecną sytuację epidemiczną, i będzie trwać od 9 do 30 kwietnia.

Kolejne konsultacje są planowane na jesień. Wtedy spośród wybranych koncepcji mieszkańcy zagłosują na najlepszą. W ostatnim etapie, na warsztatach konsultacyjnych, miasto przedstawi zwycięski projekt parku. Warsztaty będą miały na celu szczegółowe omówienie projektu i zgłoszenie ewentualnych uwag.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here