Rada miasta zdecydowała. Medale „Cracoviae Merenti” dla Krzysztofa Wielgusa i Muzeum Krakowa

Rada miasta po raz kolejny przyznała medale Cracoviae Merenti fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Podczas środowej sesji radni zdecydowali o przyznaniu Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenti” Muzeum Krakowa. Wyróżnienie otrzymał również architekt Krzysztof Wielgus, który został uhonorowany Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”.

To najwyższe odznaczenie miasta przyznawane przez radę miasta za szczególne zasługi dla Krakowa. Projekty uchwał w tej sprawie przygotował prezydent Jacek Majchrowski.

Synonim słowa Kraków

Jak czytamy w komunikacie miasta, „przez ponad 100 lat działalności muzeum stało się synonimem słowa Kraków, gromadząc i dokumentując najważniejsze dla miasta pamiątki, opowiadając o dziejach miasta i współtworząc wspólnotę krakowian skupionych wokół lokalnego dziedzictwa”.

Czytamy również, że „Muzeum Krakowa zajmuje także ważne miejsce na mapie muzealnej Polski jako instytucja stanowiąca inspirację dla innych muzeów w kraju. Strategia muzeum spisana w formie dokumentu przez lata służyła za wzór dla innych instytucji muzealnych, a jego wystawy są wymieniane wśród najbardziej udanych projektów ekspozycji narracyjnych”.

120 lat i dłużej!

To ważny rok dla instytucji. Instytucja świętuje jubileusz 120-lecia istnienia i od 1 marca posługuje się nową, skróconą nazwą – Muzeum Krakowa (wcześniej: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa). Impulsem do zmiany było przede wszystkim odejście od zajmowania się wyłącznie historią Krakowa i „rzeczywistość skróconego przekazu”.

Nie można również zapomnieć o końcówce 2018 roku. To właśnie wtedy, dzięki staraniom muzeum, tradycja szopkarstwa krakowskiego została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

W tym roku z okazji jubileuszu 120-lecia muzeum przygotowało interesujący program wydarzeń. Głowna uroczystość tuż-tuż, bo już 31 maja. Tego dnia muzeum zaplanowało wydarzenie Krakowianie w Barbakanie. Dobrej muzyki, słodkości i hucznego świętowania na pewno nie zabraknie. Pełny program obchodów dostępny na stronie www.muzeumkrakowa.pl.

Muzeum Krakowa to obecnie 19 oddziałów wraz z filiami, m.in. Pałac Krzysztofory, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Rynek Podziemny, Muzeum Podgórza czy KL Plaszow. Muzeum organizuje liczne wydarzenia w naszym mieście, m.in. konkurs szopek krakowskich, pochód Lajkonika czy Bieg Pamiętaj z Nami.

Architekt, rzeczoznawca, społecznik

Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti” został natomiast odznaczony architekt Krzysztof Wielgus. Od 1984 roku jest pracownikiem naukowy. Politechniki Krakowskiej, jest również wieloletnim pracownikiem Muzeum Lotnictwa Polskiego.

„Społecznik oddany ochronie, rewaloryzacji i adaptacji dawnych dzieł inżynierii, zabytków fortyfikacji, przemysłu i komunikacji na terenie Krakowa, Małopolski, a także Zamościa i Ziemi Przemyskiej” – pisze w komunikacie miasto.

Wielgus jest również rzeczoznawcą ministra kultury, autorem metodologii i programu prac konserwatorskich przy najstarszych zabytkach lotniczych z lat 1910–1918. Jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Krzysztof Wielgus jest również znany z działań na rzecz odnowy i adaptacji kilkudziesięciu obiektów dawnej Twierdzy Kraków. Konsultant, projektant, autor i współautor programów kulturowych, m.in. projektu Lotniczego Parku Kulturowego na lotnisku Rakowice-Czyżyny oraz programu konserwacji zabytków lotniczych z okresu I wojny światowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, samorządowymi oraz branżowymi.

comments powered by Disqus