Rada nadzorcza spółki Kraków 5020 nie stawiła się przed komisją rady miasta

Puste miejsca podczas posiedzenia komisji fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

Na wtorkowe posiedzenie zostali zaproszeni przedstawiciele rady nadzorczej spółki Kraków 5020, słynącej głównie z prowadzenia drugiej miejskiej telewizji Play Kraków News.

W piśmie przesłanym w poniedziałek do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski zapytał, czy zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia doraźnej komisji zostało zaakceptowane i uzgodnione z Rafałem Komarewiczem.

Jacek Majchrowski w dalszej części pisma poinformował, że rada nadzorcza spółki Kraków 5020 jest organem sprawującym stały nadzór nad działalnością miejskiej firmy. – Z uwagi na tryb, sposób i termin przesłania powyższego zawiadomienia, nie jest możliwe uczestnictwo członków rady nadzorczej w posiedzeniu komisji – stwierdził. Prezydent poprosił o przesłanie do spółki pytań od członków komisji.

W radzie nadzorczej spółki zasiadają: Michał Marszałek, Marcin Mikos, Piotr Moskała oraz Mateusz Stańczyk.

– Liczyliśmy, że uda się spotkać z radą nadzorczą, aby przedstawiła nam dokumenty pokontrolne, które zostały stworzone przez prawie rok funkcjonowania spółki – mówił Łukasz Maślona, przewodniczący komisji. – Będziemy ponownie wprowadzać ten punkt, aby członkowie rady mieli minimum tydzień na przygotowanie się, bo widocznie pięć dni to dla nich za mało czasu – dodał.

Michał Starobrat stwierdził, że przed komisją powinien stawić się minimum jeden członek rady nadzorczej. Wskazał, że Michał Marszałek pełni funkcję w radzie nadzorczej, ale również jest dyrektorem wydziału w urzędzie miasta.

Komisja chce zaprosić szefowe KBF

Członkowie komisji, na wniosek radnego PO Łukasza Sęka, zdecydowali, że na kolejne posiedzenia wezwany będzie zarząd spółki, ale także obecna dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego Carolina Pietryra oraz była szefowa instytucji Magdalena Doksa-Tverberg. Radni będą chcieli zapytać, jak wyglądało przekazywanie majątku i zadań z KBF do nowo utworzonej spółki Kraków 5020.

Radny Michał Starobrat zawnioskował, aby komisja wystąpiła do prezydenta o przesłanie 35 dokumentów. Samorządowiec chciałby otrzymać m.in. akt założycielski spółki czy umowy określające zlecenie zadań przez władze Krakowa.