Radni chcą usunąć fontannę „piramidę” z Rynku Głównego [ZDJĘCIA]

Radni Dzielnicy I Stare Miasto chcą usunąć z Rynku Głównego fontannę-piramidę. W zamian proponują zainstalować wodotrysk prof. Zina, który przez prawie 30 lat zdobił płytę największego placu w Europie, a teraz niszczeje w magazynie ZIKiT.

Wczoraj podczas sesji rady dzielnicy, samorządowcy podjęli uchwałę ws. fontanny na Rynku Głównym. Radni chcą, aby prezydent Krakowa usunął z rynku obecny element architektury. – Fontanna, a raczej piramida, która jest na Rynku Głównym nie pasuje do tego miejsca – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Aleksander Miszalski, radny Dzielnicy I Stare Miasto.

Samorządowiec tłumaczy, że fontanna ze Starego Miasta nie może być dalej eksponowana na Rynku Głównym. – Jej utrzymanie pozostawia wiele do życzenia. Widać, że służby miejskie nie czyszczą szyb. Turyści oraz mieszkańcy zamiast ładnej architektury muszą podziwiać ptasie odchody – wyjaśnia Miszalski.

Fontanna ma być zamontowana w Prokocimiu

Radni proponują, żeby zamiast fontanny-piramidy na rynek powrócił obiekt zaprojektowany przez profesora Wiktora Zina. Kamienna fontanna do 2005 roku stała naprzeciwko Kościoła Mariackiego. Projektant przebudowy rynku postanowił, że nie będzie pasować ona do odnowionego placu i kazał ją wywieźć ze Starego Miasta.

Fontanna zaprojektowana przez prof. Zina znajduje się w tym momencie w magazynie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Urzędnicy chcą ją umiejscowić w parku im. Jerzmanowskiego, na terenie starego Prokocimia. – Kamienna fontanna powinna znów powrócić na Rynek Główny, bo wygląda o niebo lepiej, niż obecna pseudo-piramida – mówi Miszalski.

comments powered by Disqus