Radni, jakich Kraków jeszcze nie miał. Na listach Mazura krakowianie, nie politycy

Aktywiści, działacze, eksperci, przedstawiciele kultury, sztuki i architektury. Do tego naukowcy, przedsiębiorcy, artyści, miłośnicy Krakowa i… ani jeden czynny polityk. Wśród list wyborczych do Rady Miasta szczególnie wyróżnia się ta oznaczona szczęśliwą “13”, czyli Komitet Wyborczy Wyborców Stanisława Mazura.

Pora na radnych, którzy realnie reprezentują mieszkańców - mówił podczas prezentacji swoich list kandydat na prezydenta Krakowa i rektor UEK, Stanisław Mazur. To Rada Miasta Krakowian, bo reprezentuje nie magistrat, a mieszkańców - dodawał, sugerując, że na swoje listy zaprasza ludzi spoza dotychczasowego układu politycznego.

I rzeczywiście, na listach środowiska stowarzyszenia Lepszy Kraków, próżno szukać obytych już nazwisk radnych miejskich czy dzielnicowych. Nie brakuje za to osób, które w swoim otoczeniu znaczą wiele, bo na listy zaproszono ludzi, którzy od lat wyrażają troskę i działają oddolnie, jako działacze, aktywiści czy eksperci. Smutni Panowie w podeszłym wieku? Próżno ich tu szukać, bo dominują kobiety, w tym młode. Lub, jak w przypadku 22-letniej Marii Grochulskiej, bardzo młode.

Kolorowymi “lokomotywami” lista Mazura stały się od początku kampanii znane aktywistki i społeczniczki - związana z kultowym “Hevre” na Kazimierzu, Izabela Chyłek, a także Olga Lany, animatorka kultury z Dębnik, organizatorka m.in. Parady Smoków czy Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Prowadzimy absolutnie pozytywną kampanię - chcemy udowodnić, że nasze doświadczenia i umiejętność współpracy ponad podziałami mogą zdecydowanie podnieść jakość debaty publicznej w Krakowie - przekonują. Chyłek startuje z drugiego miejsca w Okręgu I, Lany otwiera listy rektora UEK w Okręgu III. Obie aktywnie zaangażowały się chociażby w promocję pomysłu mobilnej aplikacji KR-appka, do załatwiania codziennych spraw. Zdecydowałam się kandydować do Rady Miasta Krakowa, bo potrzebuję narzędzi by na rzecz Krakowa działać jeszcze bardziej efektywnie - mówi Lany, zaś Chyłek dodaje, że chce zwiększać udział w decydowaniu o mieście radnych dzielnicowych, jako rzeczników mieszkańców.

Kompetencje i przywiązanie do wartości, bezgraniczny upór w dążeniu do tworzenia w Krakowie przyjaznej przestrzeni, wykazują z kolei kandydaci Lepszego Krakowa z Krowodrzy i Bronowic. Wypracowany i promowany “Pakt dla przestrzeni”, a następnie głośne protesty w obronie unikalnej, modernistycznej infrastruktury, stały się wizytówkami działań Małgorzaty Tomczak, redaktor naczelnej magazynu Architektura & Biznes, a także artysty i rzeźbiarza Mateusza Okońskiego oraz wieloletniego zarządcy instytucji kulturalnych, Krzysztofa Markiela.

Na problemy i wyzwania rozwijającego się miasta zwracają uwagę kandydaci Stanisława Mazura z Okręgu V (Bieżanów, Prokocim, Podgórze) oraz VI (Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie) - była wiceprezydent Krakowa, Magdalena Sroka oraz miejski aktywista i geograf, Marek Grochowicz. Oboje wskazywali na zagrożenia i rozwiązania niskiej jakości tusystyfikacji i braku przestrzeni rozwoju społeczeństw obywatelskich. Sroka w kampanii wykazała się bogatym w rozwiązania programem oszczędności związanych z rozwojem technologii wodorowych. Jako ekspertka od kultury chce także niwelowania białych plam na kulturalnej mapie Krakowa i uruchomienia bonu na kulturę dla dzieci i młodzieży.

Grochowicz chce tworzenia lokalnych, małych centrów miast w dzielnicach. W Krakowie najwyższa pora, aby zadbać o silniejsze dzielnice, zarówno pod względem nadania im większych kompetencji i środków Radom Dzielnicowym, ale także zadbanie o to, aby mieszkańcy poszczególnych dzielnic mogli załatwiać wszystkie codzienne sprawy w swoich sąsiedztwach - postuluje. Z kolei aktywista Krzysztof Dąbrowa z Grzegórzek przekonuje do wypracowanego z ekspertami programu rozwoju bezpiecznych tras rowerowych i tworzenia udogodnień dla rodziców małych dzieci i właścicieli czworonogów.

Aktywnie i ze zdrowym poczuciem humoru kampanię prowadzi kabareciarz i satyryk z Nowej Huty, czyli Adam Grzanka, postulujący budowę całorocznego lodowiska. Znany artysta chce także 1 maja zorganizować nad Zalewem Nowohuckim “paradę dresów”, jako tradycyjnego nowohuckiego stroju do przełamywania barier społecznych. Na wschodzie Krakowa bardzo aktywna jest także przedsiębiorczyni-emerytka, Renata Kozłowska-Kustra, której głównym postulatem jest tworzenie dziennych punktów opieki nad seniorami.

W Dębnikach głos w sprawie budowy kładki na Salwator, poza Olgą Lany wyraża także ekspert ds. finansowania dużych inwestycji, Rafał Sułkowski, doświadczony orędownik rozwoju współpracy biznesu, uczelni i samorządu. Zaś na Borku Fałęckim, Łagiewnikach i Swoszowicach, o głosy mieszkańców aktywnie zabiega naukowiec Michał Kudłacz, ekspert problematyki funkcjonowania i rozwoju miast, propagator budowy metra i rozwoju sieci tramwajowej.

Nasza lista nie tylko jest bezpartyjna i apolityczna, stara się odpowiadać strukturze demograficznej miasta, ale przede wszystkim, jest gwarantem realizacji wartości, które niesie program naszego komitetu, mojej kandydatury i Lepszego Krakowa. - mówi prof. Stanisław Mazur. Warto postawić na tych, którzy bezinteresownie i aktywnie dbają o to jak rozwija się miasto i jego dzielnice. 7 kwietnia zachęcam, by oddać głos osobom, które najpierw zdobywały wiedzę i doświadczenie, a dopiero teraz startują w wyborach - przekonuje kandydat na prezydenta.

Tekst nie jest materiałem redakcyjnym. Został dostarczony i opłacony przez KWW Stanisława Mazura.