Radni obronili abp Marka Jędraszewskiego

Abp Marek Jędraszewski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radni Krakowa odrzucili projekt uchwały przygotowany przez przewodniczącego Dominika Jaśkowca, który chciał wyrzucić abp Marka Jędraszewskiego z kapituły nagrody Cracoviae Merenti.

Dominik Jaśkowiec z Platformy Obywatelskiej w połowie roku zapowiadał, że złoży projekt uchwały w sprawie wykreślenia metropolity krakowskiego ze składu komisji.

W październiku twierdził, że osoba, która jego zdaniem nawołuje do nienawiści (poszło m. in. o sformułowanie o „tęczowej zarazie) nie powinna współdecydować o przyznawaniu najważniejszej samorządowej nagrody. Podczas sesji Jaśkowiec powiedział, że arcybiskup „sieje zło i ziarno nienawiści”.

PiS przeciwko

Klub Prawa i Sprawiedliwości głosował przeciwko uchwale. Wiceprzewodniczący rady miasta Michał Drewnicki mówił, że jego partia nie zgadza się na rugowanie osób ze względu na poglądy. Przypomniał sytuację, kiedy Dominik Jaśkowiec nie chciał przyznać honorowego obywatelstwa tenisistce Agnieszce Radwańskiej ze względu na poglądy polityczne jej ojca.

– Rozmawiałem z radnymi, który 20 lat temu ustanawiali nagrodę i po burzliwych dyskusjach doszli do wniosku, że w skład kapituły powinny wchodzić trzy osoby, które reprezentują UJ, archidiecezję oraz miasto. Chcieli wyeliminować w ten sposób politykę partyjną ze składu kapituły – powiedział Michał Drewnicki z PiS.

W skład kapituły wchodzi m. in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który jest przewodniczącym gremium. Oprócz niego swoje miejsce mają m. in. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Klub Łukasza Gibały za

Klub Kraków dla Mieszkańców jednomyślnie zagłosował za wykluczeniem arcybiskupa Jędraszewskiego. – Osoby o takich poglądach, które publicznie bronią pedofili i atakują inne mniejszości seksualne nie zasługują na to, aby pełnić ważne funkcje publiczne i wybierać osoby, które będą uhonorowane nagrodą – mówił Łukasz Gibała, przewodniczący klubu.

Za projektem głosowało 16 radnych (głównie Platformy Obywatelskiej). Przeciwko było 24 radnych m. in. Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków.

comments powered by Disqus