Radni przeciwko reformie młodzieżowych domów kultury. Prezydent wycofuje uchwały

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radni Krakowa nie zgodzili się z propozycją prezydenta Jacka Majchrowskiego, aby rozpocząć proces przekształcania młodzieżowych domów kultury.

Zastępca prezydenta Andrzej Kulig tłumaczył, że słowo „likwidacja” musi paść w 11 projektach uchwał, ponieważ tak stanowi prawo oświatowe. – Nie jest naszą intencją likwidowanie, tylko przekształcenie – powiedział.

Zapowiedział, że nie planuje żadnych zwolnień. Prezydent Krakowa chce, aby pracownicy młodzieżowych domów kultury nie byli zatrudnieni w oparciu o zapisy karty nauczyciela (pensum 18 godzin), a stali się instruktorami (25 godzin pracy tygodniowo).

Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydent odpowiedzialna za krakowską edukację powiedziała, że reforma młodzieżowych domów kultury najprawdopodobniej nie przyniesie oszczędności. Przypomniała, że teraz niespełna 40 procent finansowania domów kultury pochodzi z dotacji przekazywanej z budżetu państwa, a w 60 procentach jednostki są utrzymywane ze środków pochodzących od krakowskich podatników.

Przedstawionych projektów uchwał nie bronił żaden z występujących radnych. Agata Tatara z Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła, że nie należy oszczędzać na tego typu placówkach. W podobnym tonie wypowiadał się szef klubu PiS Włodzimierz Pietrus oraz przewodniczący klubu „Kraków dla Mieszkańców” Łukasz Gibała.

Ostatni polityk podkreślił, że „oszczędzanie na dzieciakach to powinna być ostateczność”. Wymienił, że urzędnicy oszczędności powinni rozpocząć od przeglądu katalogu inwestycji, zrezygnować z organizacji drogich festiwali oraz masowych imprez sportowych. Wezwał do redukcji zatrudnienia w zarządach miejskich spółek.

Łukasz Wantuch, radny z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków” ostro krytykował urzędników za styl, w jakim zostały zaprezentowane propozycje zmian, bez konsultacji z dyrektorami młodzieżowych domów kultury, rodzicami czy radnymi. – Proponowałbym, abyśmy odrzucili te druki i rozpoczęli dyskusję z rodzicami. (…) Najpierw trzeba rozmawiać, a dopiero później przedstawiać projekty – powiedział. W podobnym tonie wypowiadała się przewodnicząca kultury Małgorzata Jantos. – Tak się tego nie robi – stwierdziła.

Anna Korfel-Jasińska odpowiedziała radnym, że projekty uchwały są intencyjne i dziś nie zapadnie decyzja w sprawie likwidacji MDK-ów. – Dopiero rozpoczynamy dyskusje – dodała.

Sekretarz Krakowa, pod koniec sesji wycofał projekty uchwał.

comments powered by Disqus