Radny chce ściągnięcia drogi krzyżowej. Prezydent nie wydał takiego polecenia

Park Lotników Polskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radny Platformy Obywatelskiej chce, aby prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wydał polecenie służbowe dyrektorowi zarządu zieleni w sprawie ściągnięcia stacji drogi krzyżowej.

 – W związku z ponownym pojawieniem się w przestrzeni publicznej Parku Lotników obrazów religijnych drogi krzyżowej zwracam się do pana prezydenta z uprzejmą prośbą o wydanie polecenia Zarządowi Zieleni Miejskiej ich zdjęcia – pisze w interpelacji Dominik Jaśkowiec.

Przekonuje, że obszar parku jest „przestrzenią publiczną i powinna być pozbawiona treści religijnych”. Dodał, że wniosek kieruje po licznych interwencjach mieszkańców.

Droga krzyżowa od 15 lat

W maju zeszłego roku pracownicy ZZM ściągnęli stacje drogi krzyżowej, które w parku wisiały 15 lat. Proboszcz nowohuckiej parafii Matki Bożej Ostrobramskiej domagał się ponownego powieszenia obrazów.

– Chcieliśmy przekazać pobliskiej parafii stacje drogi krzyżowej do renowacji, ale otrzymaliśmy informacje, że obrazami opiekuje się mieszkanka. Jej przekazaliśmy te obrazy – mówi dziś Piotr Kempf, dyrektor ZZM. Dodaje, że widocznie krakowianka zdecydowała o ponownym umieszczeniu drogi krzyżowej.

Prezydent nie wydał polecenia

– Uchwałę we wrześniu 2005 roku podjęła rada dzielnicy i obrazy możemy usunąć tylko, jeśli zmieni się wola radnych – dodaje Piotr Kempf.

Jacek Majchrowski nie ma zamiaru wydawać polecenia dyrektorowi ZZM. – Zgodę na powieszenie lata temu wydała rada dzielnicy. Prezydent nie będzie tej decyzji podważał. Jeżeli radni zmienią zdanie i cofną zgodę, to prezydent wyda takie polecenie – przekazuje Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus