Rasistowski atak na… Polaków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

31-latek w centrum Krakowa obrażał, a następnie wyciągnął nóż i groził nim dwóm Polakom. Jak się okazuje tylko dlatego, że mieli ciemną skórę. Mężczyzna został już zatrzymany. Najbliższe miesiące mieszkaniec powiatu krakowskiego spędzi w areszcie.

Do ataków na tle rasistowskim doszło 31 stycznia w centrum miasta.  – Zatrzymany napadł na parę przechodniów. Powodem ataku był ciemny kolor skóry mężczyzny. Napastnik najpierw w wulgarnych słowach próbował sprowokować swą ofiarę do kłótni, a gdy nie osiągnął swego celu, rzucił w jego kierunku puszką. Następnie wyjął nóż i groził pozbawieniem życia. Wówczas młodzi ludzie uciekli sprawcy z pola widzenia – mówi mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

To nie był koniec „krucjaty” 31-latka. Tego samego dnia w podobny sposób zaczepił innego ciemnoskórego mężczyznę, grożąc mu nożem i znieważając go. Pokrzywdzeni to Polacy, mieszkańcy Krakowa pochodzenia afrykańskiego. Sprawę niezależnie od siebie zgłosili na policję.

Napastnik został zatrzymany 2 lutego i doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut gróźb bezprawnych pozbawienia życia z powodu przynależności rasowej oraz znieważenia słowami powszechnie uznanymi za obelżywe z powodu przynależności rasowej.

Mężczyźnie grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Decyzja sądu został tymczasowo aresztowany.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus