Rękopisy mistrza z Bonn. Wystawa manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej

Wystawa manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej w 2016 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Autografy, czystopisy dzieł symfonicznych, fragmenty korespondencji oraz robocze zapiski. W Bibliotece Jagiellońskiej można zobaczyć rękopisy jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów.

Prekursor romantyzmu w muzyce

Ekspozycja została otwarta w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Jego działalność kompozytorska ma szczególne znaczenie w historii muzyki. Nie tylko inspirowała całe pokolenia artystów, ale także wyznaczała nowe kierunki twórczych poszukiwań. Beethoven uważany jest bowiem za prekursora romantyzmu w muzyce.

– Jego kompozytorska spuścizna nieprzerwanie dostarcza wzruszeń rzeszom melomanów, co czyni ją istotnym, żywym elementem współczesnej kultury muzycznej i życia koncertowego. Do dnia dzisiejszego zachowała artystyczną aktualność, stanowi stały, obowiązkowy niemal element muzycznego repertuaru zespołów orkiestrowych, kameralnych oraz wirtuozów-solistów na całym świecie i wciąż wzbudza niekłamane zainteresowanie publiczności – podkreśla Michał Lewicki, kurator wystawy.

Rękopisy mistrza z Bonn

Na ekspozycji „Beethoven – między Wschodem a Zachodem” zaprezentowane zostały autografy muzyczne i fragmenty korespondencji wybitnego kompozytora zachowane w zbiorach dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej.

Wśród nich zwiedzający mogą zobaczyć m.in. czystopisy sztandarowych dzieł symfonicznych Beethovena: VII Symfonię oraz trzecią część VIII Symfonii. Kompozytor stworzył łącznie dziewięć symfonii (w latach 1799–1824). Na krótko przed śmiercią rozpoczął komponowanie dziesiątej, jednak nie zdążył jej ukończyć.

Wystawa prezentuje także twórczość kameralną mistrza z Bonn, głównie pochodzące z ostatnich lat jego życia kwartety smyczkowe.

– Szczególnie frapujące są zachowane do dzisiejszego dnia szkicowniki Beethovena, umożliwiające badaczom, a w pewnym zakresie również miłośnikom twórczości kompozytora, unikalny wgląd w warsztat i proces twórczy artysty, w intymną relacją między nim a jego dziełem – zaznacza Michał Lewicki.

Do Eroiki to jeden z najbardziej znanych szkicowników Beethovena, w którym można znaleźć m.in. zapis pierwszych taktów Symfonii V i VI. Obok rękopisów muzycznych znalazły się także listy kompozytora do jego bratanka, Karla van Beethovena.

Wystawę „Beethoven – między Wschodem a Zachodem” będzie można oglądać do 7 kwietnia w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3). Ekspozycja została wzbogacona wybranymi afiszami koncertowymi anonsującymi wykonania dzieł Beethovena przez muzyków z całego świata.