Rekordowe zainteresowanie akcją „Krakowscy uczniowie ratują życie” [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Filip Radwanski

Uczniowie piątych i szóstych klas krakowskich szkół podstawowych przechodzą szkolenie z pierwszej pomocy. W tegorocznej edycji niezbędne umiejętności uzyska ponad 2,4 tys. dzieci z 40 placówek.

Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, który objął patronatem honorowym program mówił podczas konferencji prasowej, że z mediów wiele razy docierają informacje o bohaterskich dzieciach, które uratowały życie i zdrowie nie tylko członkom swojej najbliższej rodziny, ale również obcym osobom.

Najważniejszy szkolny przedmiot: pomaganie

– Konieczność udzielenia pierwszej pomocy może przydarzyć się każdemu z nas. Przed nami ciepłe miesiące, a więc okres wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu. Nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne na przykład podczas jazdy rowerem, pieszych wycieczek czy biegania. Nawet idąc do szkoły czy sklepu może się okazać, że ktoś zasłabnie – podkreślił Rafał Komarewicz.

Mówił, że dlatego zaangażował się w program „Krakowscy uczniowie ratują życie”. – Matematyka, fizyka, historia są to bardzo ważne przedmioty, których uczycie się w szkole. Uważam, że najważniejsza jest wiedza, jak pomóc drugiemu człowiekowi i jak uratować mu życie czy zdrowie. Dlatego, kiedy usłyszałem, że Krakowski Szkolny Ośrodek Sportu ma zamiar zorganizować cykl szkoleń dla najmłodszych, bez chwili wahania zaangażowałem się w tę akcję – wyjaśnił.

Ponad 2,4 tys. uczniów

Szefowi rady udało się zdobyć środki z budżetu miasta. Trwa już druga edycja programu. W pierwszej udział wzięło ponad 1,5 tys. uczniów z 26 krakowskich szkół. – Tegoroczna edycja cieszyła się niezwykłą popularnością: bierze w niej udział 2,4 tys. dzieci z 40 placówek. Internetowe zapisy na program wyczerpały się w zaledwie trzy minuty – informował Rafał Komarewicz.

Krzysztof Augustyn, dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, który był pomysłodawcą programu twierdził, że „sukcesem będzie uratowanie choć jednego ludzkiego życia”. – Głównym celem programu jest przeprowadzenie szeregu szkoleń dla uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych z udzielania pierwszej pomocy oraz wykształcenia prawidłowego zachowania się w obliczu zagrożenia zdrowia i życia – wyjaśniał.

Dzieci: W Polsce jest obowiązek pomagania

O tym, co trzeba robić w krytycznych sytuacjach mówili szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 134 im. Stanisława Lema, którzy w czwartek w jednej z sal krakowskiego magistratu przechodzili szkolenie z pierwszej pomocy. – Po pierwsze należy sprawdzić czy poszkodowana osoba oddycha i zadzwonić po pogotowie ratunkowe. Jeśli człowiek nie oddycha to powinniśmy uciskać klatkę piersiową – mówił chłopiec.

– To bardzo ważne szkolenie. W Polsce jest obowiązek pomagania osobie, która straciła przytomność. Pomagania najlepiej nauczyć się jak jesteśmy dziećmi – mówiła uczennica.

Rafał Komarewicz zapowiada, że będzie chciał kontynuować program w przyszłym roku.