Rektor UJ: „Tu wszystko się zaczęło jeśli chodzi o szkolnictwo”

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego zapewnia, że 650-lecie uczelni nie będzie obchodzone w „sztampowy” sposób. Najstarsza polska szkoła wyższa w marcu organizuje Kongres Kultury Akademickiej. – Tu wszystko się zaczęło, jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe – komentuje rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Z okazji przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, władze krakowskiej uczelni chcą uczcić jubileusz w atrakcyjny sposób. Rektor UJ, prof. Wojciech Nowak twierdzi, że pracownicy uniwersytetu myśleli o tym, jaką formułę obchodów wybrać. – Jak pokazać ten jubileusz? Czy zrobić sztampowe dwa wydarzenia i wydać okolicznościowe publikacje? – zastanawiał się szef najstarszej polskiej uczelni.

UJ: Zrobimy kongres

Rektor postanowił, że najlepszą formą obchodzenia 650-lecia szkoły będzie organizacja kongresu naukowego. – Z pomysłem zgłosił się prof. Piotr Sztompka. Chcemy nie tylko świętować, ale również przekazać przesłanie – mówi prof. Nowak. W marcu ma być zorganizowany Kongres Kultury Akademickiej „Idea uniwersytetu – reaktywacja”.

Podczas wydarzenia organizowanego przez krakowską uczelnię paneliści będą dyskutować na temat obecnej roli uniwersytetów w Polsce. – Jako pierwsza wyższa szkoła w Polsce mamy obowiązek pielęgnować tradycję idei uniwersyteckiej – tłumaczy rektor.

Przewodniczącym rady programowej kongresu został prof. Piotr Sztompka, jeden z najsłynniejszych polskich socjologów. – Idea uniwersytetu znajduje się w kryzysie. Nasze uczelnie są zalewane biurokratycznymi procedurami. Traktuje się je jak firmy. Będę starał się pokazać dowody na to, że teraz szkoły wyższe na zachodzie odchodzą od takiego modelu – mówi prof. Sztompka.

Orszak akademicki, senat z udziałem prezydenta

Obchody 650-lecia potrwają od marca, a zakończą się w maju 2014 roku. W kwietniu do Krakowa mają zjechać wszyscy rektorzy szkół wyższych w Polsce. W maju władze uniwersytetu zakopią w Ogrodzie Profesorskim kapsułę czasu.

Tradycyjnie, jak przystało na obchody w stolicy Małopolski, 10 maja w królewskiej katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz odprawi mszę świętą, a dostojnicy państwowi oraz akademiccy złożą kwiaty na grobach założycieli UJ: króla Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły oraz Jadwigi. Tego dnia ulicami Krakowa przejdzie również orszak do Auditorium Maximum, gdzie odbędzie się uroczyste posiedzenie senatu UJ z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

comments powered by Disqus