Remont ołtarza Wita Stwosza wstrzymany przez koronawirusa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zgodnie z obecnymi rozporządzeniami rządu, prace konserwatorskie przy Ołtarzu Wita Stwosza zostały zawieszone.

– Trudno w tym momencie określić, jaki wpływ będzie miała epidemia koronawirusa na przebieg prac konserwatorskich przy ołtarzu Wita Stwosza – ocenia Marta Woźniak z biura prasowego Bazyliki Mariackiej.

Kolejna umowa określająca szczegółowy harmonogram i zakres prac na kolejne miesiące ma zostać podpisana w połowie maja.

Kiedy znikną rusztowania?

Większość prac przy ołtarzu – według wcześniejszych planów – ma się zakończyć w tym roku.

Proboszcz Bazyliki Mariackiej, ks. infułat Dariusz Raś w styczniu w rozmowie z LoveKraków.pl przyznał, że według zapewnień wykonawcy rusztowania mają zniknąć przed Bożym Narodzeniem 2020.

– Czekamy na ten moment wszyscy. Potem będą jeszcze prawdopodobnie trwać prace przy niektórych elementach otoczenia samego ołtarza, takie, które wypada przeprowadzić przed całkowitym oddaniem wielkiego dzieła do użytku. Jednak 2020 rok będzie w tym względzie przełomowy – mówił ks. Dariusz Raś.

Prace trwają

Prace konserwatorskie przy ołtarzu trwają od września 2015 roku. Mieszkańcy i turyści do tej pory mieli okazję na żywo obserwować postęp prac.

Dzieło Wita Stwosza co jakiś czas odsłania kolejne tajemnice. Jesienią 2019 roku konserwatorzy odkryli datę 1487 znajdującą się na boku rzeźby św. Jakuba podtrzymującego zasypiającą Marię.

Dlaczego to tak ważne odkrycie? Po pierwsze: na ołtarzu do tej pory nie odkrywano żadnych dat, sygnatur czy inskrypcji. Po drugie: odkrycie otwiera zupełnie nowe możliwości badawcze.

Zakończenie prac przy ołtarzu planowane jest na 2021 r. Ich koszt to 14 mln złotych.

Rocznie Bazylikę Mariacką i Ołtarz Wita Stwosza odwiedza prawie pół miliona turystów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus