News LoveKraków.pl

Remont ulicy Zwierzynieckiej. Odkryli XIX-wieczny most na Rudawie

fot. LoveKraków.pl/NAC

W poniedziałek wykonawca remontu ulicy Zwierzynieckiej i Kościuszki odkrył pozostałości XIX-wiecznego mostu na Rudawie.

– Odbyliśmy spotkania z konserwator zabytków i wiele wskazuje na to, że robotnicy odkryli XIX-wieczny most na Rudawie. Wygląda, że będziemy musieli przeprojektować kanalizację, aby omijała ten cenny obiekt – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Znalezisko znajduje się na skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej, Powiśle i Retoryka. Autor blogu „Z archiwum Krakowa” przywołuje na swojej stronie informacje, że jeszcze na początku XX wieku w tym miejscu przebiegało koryto Rudawy, nad którym znajdował się most. W 1912 roku koryto rzeki biegnące ulicą Retoryka znalazło się pod ziemią, stając się częścią miejskiej kanalizacji.


Przeprojektowanie kanalizacji

Urzędnicy ZDMK zapewniają dziś, że projektant otrzymał już zlecenie na wykonanie dodatkowych prac. Następnie obiekt zostanie zasypany piaskiem, a dopiero na to zostanie ułożona jezdnia oraz torowisko. Konserwatorka zabytków nie nakazała wykonania badań archeologicznych.

– Na teraz znalezisko raczej nie powinno wpłynąć na termin zakończenia całej inwestycji. Choć takiej ewentualności nie możemy wykluczyć – przyznaje Wojdowski. Tłumaczy, że podczas poprzedniego generalnego remontu, który odbył się w 1998 roku, robotnicy nie kopali zbyt głęboko, dlatego nie natrafili na relikty przeprawy.

Koniec w 2024 roku

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej ma zakończyć się w sierpniu przyszłego roku. Wcześniej, bo od piątku (23 listopada) kierowcy będą mogli przejeżdżać po wyremontowanej części tarczy skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów z ulicą Zwierzyniecką.

Kolejna duża zamiana w tym rejonie planowana jest dopiero w maju. Wówczas zamknięta zostanie część skrzyżowania po stronie ul. Kościuszki. To będzie wiązało się z kolejnymi zmianami w ruchu na odcinku alej przy Jubilacie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Zwierzyniec