ReweRes: Rower miejski nieopłacalny. ZIKiT: Sami poprowadzimy wypożyczalnię

Choć wiosna wciąż nie może przedrzeć się przez zaspy śnieżne, rowery z miejskiej wypożyczalni powinny pojawić w stacjach już 1 kwietnia. Jednak wciąż ich nie ma, ponieważ obecny operator zrezygnował z prowadzenia wypożyczali. ZIKiT planuje, aby samemu ją prowadzić i udostępnić posiadaczom KKM na wszystkie linie rowery za darmo.

Do 1 kwietnia tego roku miało ruszyć 40 stacji, w każdej miało być 15 stanowisk. Każdy mógł wypożyczyć rower bez logowania przez Internet, korzystając z karty kredytowej. Nic z tego. RoweRes – firma, która była operatorem krakowskiego roweru miejskiego wypowiedziała umowę z Miastem na prowadzanie miejskiego roweru w marcu tego roku. Jakie były powody? – Przede wszystkim ekonomiczne – mówi Małgorzata Mac z RoweResu. – Rynek reklam kuleje. W tym momencie reklama w Internecie jest tańsza i nie byliśmy w stanie finansować stacji właśnie z tego źródła, a takie były nasze założenia.

Nie można pominąć również współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.  – Współpraca nam się nie układała. W ciągu tych 10 miesięcy, czterokrotnie zmieniały się osoby odpowiedzialne za współpracę z nami. Dodam jeszcze, że sama akceptacja stacji rowerowych przez Głównego Plastyka trwała do dwóch miesięcy – opowiada Małgorzata Mac.

Według prezes RoweResu, wszystko było już zaplanowane i gotowe do użycia. – Zaplanowaliśmy 59 stacji, przygotowane były dokumenty i dwa koncerny reklamowe, które chciały się reklamować na tychże stacjach – mówi. Według Małgorzaty Mac, nie poszły jednak za tym odpowiednie decyzje polityczne. – Jeśli nie ma decyzji o tym, że w ciągu dwóch, trzech lat nie będzie połączenia ścieżek rowerowych ze stacjami rowerowymi, to jaki ma to sens?

Na pytanie o to, czy firma zamierza jeszcze raz wchodzić do tej samej rzeki, Mac odpowiada: – Mamy duży niedosyt, bo sporo zainwestowaliśmy w Kraków. I to nie jest tak, że chcieliśmy prowadzić tylko i wyłącznie wypożyczalnie rowerów, ale także propagować „rowerowy” styl życia. Jeśli się zmienia zasady, to nie ma problemu, platforma jest gotowa do użycia. Jednak sama firma nie udźwignie ciężaru finansowego i współpraca jest nieodzowna.

Czy to oznacza, że system wypożyczalni nie ruszy w tym roku? – Planujemy sami uruchomić wypożyczalnię w kwietniu. Planujemy też – ale nie ma jeszcze pewności czy się uda – aby dla posiadaczy KKM na wszystkie linie rowery były za darmo – mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

comments powered by Disqus