Rodzeństwo w konspiracji. Plenerowa wystawa o powstaniu Armii Krajowej

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 29 sierpnia do 26 września na terenie Krakowa będzie można zobaczyć wystawę plenerową przygotowaną przez Muzeum AK z okazji 80-lecia powstania Armii Krajowej.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w trzech krakowskich parkach (Jordana, Krowoderskim, Jerzmanowskich) oraz przy Zalewie Nowohuckim. Jej celem jest przybliżenie lokalnej historii w ramach tegorocznych obchodów 80-tej rocznicy przemianowania ZWZ na AK.

Walka o wolną Polskę

– Na planszach ekspozycyjnych umieściliśmy fragment komiksu pn. „Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji”, przedstawiający losy młodych ludzi zaangażowanych w walkę o niepodległość Polski. To nieodzowna część lokalnej historii, związanej z funkcjonowaniem oddziału dyspozycyjnego krakowskiego Kedywu AK „Błyskawica” – informują przedstawiciele Muzeum AK.

Spacerując po krakowskich parkach i miejscach rekreacji będzie więc można poznać realia okupacji i dowiedzieć się więcej na temat konspiracyjnej działalności Polaków.

Plansze wystawiennicze, składające się na ekspozycję „Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji”, ukazują jedynie fragment komiksu. Jednakże całość będzie można zakupić w formie papierowej w Muzeum AK.

To opowieść o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Dzięki historii młodych osób, połączonych nie tylko więzami rodzinnymi, ale także służbą w Armii Krajowej, krakowianie oraz turyści będą mogli poznać szczegóły na temat powstania Kedywu AK „Błyskawica”.

Ekspozycja pojawi się w Krakowie w następujących terminach:
  • 29 sierpnia – 5 września – Park Jordana
  • 5–12 września – Park Krowoderski
  • 12–19 września – Park Jerzmanowskich
  • 19–26 września – Zalew Nowohucki

Muzeum Armii Krajowej zaprasza również do odwiedzenia niedawno otwartej wystawy „Muzea domowe – skarby regionu”. Na ekspozycji znalazły się pamiątki AK zgromadzone w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu i Koła Olkusz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przedmioty, takie jak manierka, menażka, łyżka, mundur czy broń, należały kiedyś do konkretnych osób. Ekspozycja daje więc możliwość przypomnienia tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

News will be here