Rowerem z Modlnicy do Krakowa

Ścieżka w Modlnicy będzie kontynuacją trasy wzdłuż ul. Armii Krajowej i Jasnogórskiej w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Gmina Wielka Wieś podpisała we wtorek umowę na budowę ścieżki rowerowej przy granicy z Krakowem. Na razie rowerem dojedziemy bez problemu od Krakowa do węzła obwodnicy, ale to część szerszego planu połączenia gminy z miastem. Kraków jest natomiast w trakcie swojej inwestycji, łączącej ulice Jasnogórską i Armii Krajowej.

Wielka Wieś za prawie kilometrowy odcinek nowej infrastruktury zapłaci ponad 1,6 miliona złotych. Firma ma najpierw przygotować projekt i wszystkie pozwolenia, a później przeprowadzić budowę.

Będzie bezpieczniej

Ścieżka powstanie wzdłuż ulicy Częstochowskiej (to przedłużenie krakowskiej Jasnogórskiej). W początkowym fragmencie będzie przebiegać po wschodniej stronie, jako wydzielona droga dla rowerów. W miejscu, w którym dziś jest przejście dla pieszych, pojawi się przejazd dla rowerzystów, a dalej trasa będzie przebiegać po zachodniej stronie jezdni, jako ciąg pieszo-rowerowy.

– W ramach realizacji inwestycji przewidziano również budowę chodnika przy ul. Częstochowskiej, który zapewni bezpieczne dojście pieszych z miejsc pracy do skrzyżowania – czytamy na Facebooku gminy.

Odcinek ma mieć niecały kilometr długości, ale jest bardzo istotny dla gminy, jako część planowanego połączenia z Krakowem. – Głównym celem tego projektu jest ułatwienie bezpiecznego dojazdu rowerowego naszych mieszkańców do Krakowa, a w drugą stronę sprawniejsza komunikacja dla turystów, którzy będą chcieli dojechać do naszej gminy – mówi wójt Krzysztof Wołos. – Chcemy w ten sposób również zachęcić, aby mieszkańcy południowej części gminy częściej korzystali z tej formy komunikacji z miastem.

Po kolei

Kolejnym etapem ma być przedostanie się na drugą stronę węzła obwodnicy i połączenie z ulicą św. Wojciecha, czyli w praktyce z centrum miejscowości. To wymaga uzgodnień z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

– Już ten pierwszy etap wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa, gdyż przeprowadzamy ścieżkę rowerową w kierunku ul. św. Wojciecha tak, aby rowerzyści ominęli drogę krajową nr 94 i mogli przemieszczać się bezpieczniejszymi drogami gminnymi – tłumaczy

Kraków kończy w tym roku

Inwestycja za granicami miasta nie będzie miała sensu, jeśli Kraków nie wykona kroku po swojej stronie. Tutaj jednak szykują się postępy. W tegorocznym budżecie Kraków ma zarezerwowane ponad 4 miliony złotych na dokończenie rozpoczętych już prac. Dzięki nim nową ścieżką będzie można przejechać wzdłuż ulicy Armii Krajowej i Jasnogórskiej aż do granicy miasta.

Wygodniej do Ojcowa

Ścieżka w rejonie węzła obwodnicy nie jest jedyną rowerową inwestycją planowaną przez gminę Modlnica, a istotną także dla mieszkańców Krakowa. W przyszłości gmina zamierza wybudować ciąg pomiędzy Pękowicami a Giebułtowem. Ta trasa ma się połączyć ze ścieżką na terenie gminy Zielonki i ułatwić dojazd rowerem m.in. z Krakowa do Ojcowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus