Rowerowy Maj. 85 szkół i przedszkoli z Krakowa bierze udział

Ścieżka rowerowa na estakadzie Lipska-Wielicka fot. Krzysztof Kalinowski

Od dziś (wtorek) do 24 maja w Krakowie po raz czwarty trwać będzie „Rowerowy Maj”. Akcja ma zachęcić dzieci, rodziców i nauczycieli do poruszania się na rowerze i promować zdrowy styl życia. LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

– Zasady akcji są proste. Kto przyjedzie do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce otrzymuje naklejkę a klasa/grupa oraz szkoła punkt – mówi Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Nagrody dla uczniów i szkół

W przypadku, gdy szkoła lub przedszkole funkcjonuje w trybie zdalnego nauczania, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, za aktywne podróże uznaje się przejazdy do dowolnego celu rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, które trwają minimum 30 minut. Rywalizacja odbywa się na poziomie indywidualnym, klasowym i międzyszkolnym.

Szkoły i przedszkola, w swoich kategoriach, rywalizują o tytuł najbardziej rowerowej placówki. Zwycięskie klasy mogą liczyć na wycieczki zaoferowane przez 44 partnerów akcji w Krakowie.

Indywidualnie, uczniowie, którzy zdobędą największa liczbę punktów otrzymają rowerowe upominki. Mimo trwającej pandemii partnerzy akcji przekazali też wiele nagród indywidualnych i grupowych.

Już 85 placówek

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 85 placówek samorządowych, w tym 48 szkół podstawowych, 36 przedszkoli i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3. Łącznie liczba zgłoszonych uczniów i przedszkolaków to 24 tys. z ponad 1150 oddziałów (grup lub klas).

Kompletną listę partnerów a także statystyki kampanii w Krakowie można znaleźć na stronie internetowej rowerowymaj.eu/krakow. Ogólnopolska kampania Rowerowy Maj jest koordynowana przez Urząd Miasta Gdańska, który jest także jej pomysłodawcą i inicjatorem.