Rowerzyści zdecydowali. Województwo nagrodzone, prezydent upomniany

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W piątek ulicami miasta przejechała Masa Krytyczna. To pierwszy przejazd od czasu sądowego rozstrzygnięcia, które całkowicie odrzuciło argumenty urzędników zabraniających organizowania Masy.

Spór trwał od listopada, kiedy Masa Krytyczna została zaraz po rozpoczęciu zakończona przez policję. Urzędnicy miasta powoływali się na zmienioną treść ustawy, która mówi o trasie „przejścia”, a nie „przejazdu” zgromadzenia. Przyjęli dosłowne rozumienie tego przepisu i nie wydawali zgód na zorganizowanie comiesięcznego przejazdu ulicami miasta.

W obronie rowerzystów stanął Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawa toczyła się najpierw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, a potem – po kolejnej odmowie ze strony urzędu – w Sądzie Okręgowym, który stwierdził, że nie ma znaczenia, w jaki sposób przemieszczają się uczestnicy zgromadzenia. – Błyskawicznie złożone zażalenie Prezydenta Miasta Krakowa do Sądu Apelacyjnego również nie spotkało się ze zrozumieniem sędziów i zostało oddalone – relacjonują organizatorzy Masy Krytycznej.

Prezydent „wygrał” z dużą przewagą

W piątek po raz pierwszy od zakończenia postępowania grupa kilkudziesięciu rowerzystów przejechała ulicami Starego Miasta w pełni legalnie, z pozwoleniem od urzędu i asystą policji. Podczas Masy zostały ogłoszone wyniki wcześniejszego internetowego głosowania, które miało wskazać osoby lub instytucje działające na korzyść i na niekorzyść rowerzystów.

„Złotą Zębatkę” otrzymał urząd marszałkowski, za rozbudowę rowerowych tras turystycznych. „Zardzewiała Zębatka” przypadła prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu – za brak realizacji postanowień referendum dotyczących infrastruktury rowerowej. Co ciekawe, zyskał niemal dwukrotnie większą liczbę głosów, niż Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, nominowany za brak roweru miejskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus